We never sell your data to third parties
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
Climax Metal 2MISCC-12-12-S is a two-piece split clamping rigid shaft coupling with 12mm x 12mm bores. The stainless steel construction provides corrosion resistance. The split design allows installation without moving connected components. Suitable for precision shaft alignment in food processing, packaging, and washdown environments.
MODEL 2MISCC-12-12-S
Contact supplier for technical support on: 800 542 6552
$123.67 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Bore Diameter
12 mm
Finish
Plain
Material
Stainless Steel
OD
29 mm
Overall Length
45 mm
Series
2MISCC
Torque Rating
41 in-lb
Type
2-Piece Industry Standard
Stainless Steel Metric Two-Piece Industry Standard Clamping Coupling. High axial load & torque capacity. Does not mar the shaft.
Specifications
| Bore Size | 12 mm |
|---|---|
| 2nd Bore Size | 12 mm |
| OD | 29 mm |
| Length | 45. 000 mm |
| Keyway | No Keyway |
| Material | Stainless Steel, ASTM A582 |
| Finish | Plain |
| Clamp Screw | Hex Socket Cap Screw, Stainless Steel: M4 x 12 |
| UPC Code | 044861062098 |
SKU: 746122
A 'must have' item.
These shaft locks take a beating day in and day out. They are a must-have item for my operation.
Read moreSKU: 746122
A 'must have' item.
These shaft locks take a beating day in and day out. They are a must-have item for my operation.
Read more