2MISCC-12-12-S
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
Climax Metal 2MISCC-12-12-S is a two-piece split clamping rigid shaft coupling with 12mm x 12mm bores. The stainless steel construction provides corrosion resistance. The split design allows installation without moving connected components. Suitable for precision shaft alignment in food processing, packaging, and washdown environments.
MODEL 2MISCC-12-12-S
BRAND
SKU
746362
Bore Diameter
12 mm
OD
29 mm
Overall Length
45 mm
Torque Rating
41 in-lb
Specifications
Bore Size12 mm
2nd Bore Size12 mm
OD29 mm
Length45. 000 mm