We never sell your data to third parties
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
Climax Metal 2ISCC-062-062-S is a two-piece split clamping rigid shaft coupling with 5/8" bores. Constructed from stainless steel with a plain finish, the split design allows mid-shaft installation without disturbing other components. The clamping screws provide uniform holding force without shaft marring. Suitable for light to medium-duty shaft connection in food processing, washdown, and corrosive environments.
MODEL 2ISCC-062-062-S
Contact supplier for technical support on: 800 542 6552
$133.47 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Bore Diameter
5/8 in
Finish
Plain
Material
Stainless Steel
OD
1-5/16 in
Overall Length
2 in
Series
2ISCC
Torque Rating
45 in-lb
Type
2-Piece Industry Standard
Stainless Steel Two-Piece Industry Standard Clamping Coupling. High axial load & torque capacity. Does not mar the shaft.
Specifications
| Bore Size | 5/8 in |
|---|---|
| 2nd Bore Size | 5/8 in |
| OD | 1 5/16 in |
| Length | 2. 000 in |
| Keyway | No Keyway |
| Material | Stainless Steel, ASTM A582 |
| Finish | Plain |
| Clamp Screw | Hex Socket Cap Screw, 3A Thread, Stainless Steel, ASTMF837: 10-32 x 1/2 |
| UPC Code | 044861051498 |
SKU: 746122
A 'must have' item.
These shaft locks take a beating day in and day out. They are a must-have item for my operation.
Read more| Brand | MRO Supply |
| Model | 6400-L-20-20-O |
SKU: 746122
A 'must have' item.
These shaft locks take a beating day in and day out. They are a must-have item for my operation.
Read more