We never sell your data to third parties
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
Climax Metal ISCC-075-075SKW is a one-piece split clamping rigid shaft coupling with 3/4" x 3/4" bores and integral keyways. Constructed from stainless steel with a plain finish, it provides uniform clamping force for zero-backlash shaft connections. Suitable for food processing, pharmaceutical, and corrosive environments.
MODEL ISCC-075-075SKW
Contact supplier for technical support on: 800 542 6552
$143.61 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Bore Diameter
3/4 in
Finish
Plain
Material
Stainless Steel
OD
1-1/2 in
Overall Length
2-1/4 in
Series
ISCC
Torque Rating
115 in-lb
Type
1-Piece Industry Standard
Stainless Steel One-Piece Industry Standard Clamping Coupling with Keyway. High axial load & torque capacity. Does not mar the shaft.
Specifications
| Bore Size | 3/4 in |
|---|---|
| 2nd Bore Size | 3/4 in |
| OD | 1 1/2 in |
| Length | 2. 250 in |
| Recessed Screw | Yes |
| Keyway | With Keyway |
| Material | Stainless Steel, ASTM A582 |
| Finish | Plain |
| Clamp Screw | Hex Socket Cap Screw, 3A Thread, Stainless Steel, ASTM F837: 1/4-28 x 5/8 |
| UPC Code | 044861431108 |
SKU: 746122
A 'must have' item.
These shaft locks take a beating day in and day out. They are a must-have item for my operation.
Read more| Brand | Dixon Sanitary Fittings |
| Model | BV3BVTR-3001-EA |
SKU: 746122
A 'must have' item.
These shaft locks take a beating day in and day out. They are a must-have item for my operation.
Read more