MISCC-20-20-S
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
Climax Metal MISCC-20-20-S is a one-piece split clamping rigid shaft coupling with 20 mm x 20 mm bores, made of stainless steel with a plain finish. The split design allows mid-shaft installation without disturbing connected components, while clamping screws provide uniform holding force. Suitable for light-duty shaft joining in food processing, packaging, and corrosive environments.
MODEL MISCC-20-20-S
BRAND
SKU
746434
each
UPC
Contact supplier for technical support on: 800 542 6552
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Bore Diameter
20 mm
Finish
Plain
Material
Stainless Steel
OD
42 mm
Overall Length
65 mm
Series
MISCC
Torque Rating
76 in-lb
Type
1-Piece Industry Standard
Specifications
Bore Size20 mm
2nd Bore Size20 mm
OD42 mm
Length65. 000 mm
KeywayNo Keyway
MaterialStainless Steel, ASTM A582
FinishPlain
Clamp ScrewHex Socket Cap Screw, Stainless Steel: M6 x 16
Approximate Weight18. 00 oz
UPC Code044861062296
SKU: 746122
A 'must have' item.
These shaft locks take a beating day in and day out. They are a must-have item for my operation.
Read more
Recently Viewed
#1845379
Click for 10% off