We never sell your data to third parties
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
Climax Metal MISCC-20-20-S is a one-piece split clamping rigid shaft coupling with 20 mm x 20 mm bores, made of stainless steel with a plain finish. The split design allows mid-shaft installation without disturbing connected components, while clamping screws provide uniform holding force. Suitable for light-duty shaft joining in food processing, packaging, and corrosive environments.
MODEL MISCC-20-20-S
Contact supplier for technical support on: 800 542 6552
$151.49 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Bore Diameter
20 mm
Finish
Plain
Material
Stainless Steel
OD
42 mm
Overall Length
65 mm
Series
MISCC
Torque Rating
76 in-lb
Type
1-Piece Industry Standard
Stainless Steel Metric One-Piece Industry Standard Clamping Coupling. High axial load & torque capacity. Does not mar the shaft.
Specifications
| Bore Size | 20 mm |
|---|---|
| 2nd Bore Size | 20 mm |
| OD | 42 mm |
| Length | 65. 000 mm |
| Keyway | No Keyway |
| Material | Stainless Steel, ASTM A582 |
| Finish | Plain |
| Clamp Screw | Hex Socket Cap Screw, Stainless Steel: M6 x 16 |
| Approximate Weight | 18. 00 oz |
| UPC Code | 044861062296 |
SKU: 746122
A 'must have' item.
These shaft locks take a beating day in and day out. They are a must-have item for my operation.
Read more| Brand | SMC |
| Model | MKB32TN-10RZ-M9PWSAPC |
| Brand | MagPowr |
| Model | GBBM90A230 |
| Brand | MRO Supply |
| Model | FS6801-10-08-NWO-FG |
| Brand | Koyo Bearing |
| Model | KNBB-1112;PDL051 |
| Brand | Koyo Bearing |
| Model | KNBB-21/25;PDL125 |
| Brand | MagPowr |
| Model | HEB2501MFP19 |
SKU: 746122
A 'must have' item.
These shaft locks take a beating day in and day out. They are a must-have item for my operation.
Read more