We never sell your data to third parties
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
Climax Metal MRC-25-S-KW is a 25 mm bore one-piece clamping rigid shaft coupling made of stainless steel with a plain finish. The clamping design provides uniform pressure without shaft marring, and the integral keyway ensures positive torque transmission. Suitable for precision shaft alignment in food processing, pharmaceutical, and corrosive environments.
MODEL MRC-25-S-KW
Contact supplier for technical support on: 800 542 6552
$185.69 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Bore Diameter
25 mm
Finish
Plain
Material
303 Stainless Steel
OD
50 mm
Overall Length
76 mm
Screw Size
M8 x 8
Series
MRC
Torque Rating
105 in-lb
Stainless Steel Set Screw Metric Coupling with Keyway. Traditional cost effective rigid coupling design. Provides torque transmission & alignment.
Specifications
| Bore Size | 25 mm |
|---|---|
| OD | 50 mm |
| Width | 76. 000 mm |
| Keyway | With Keyway |
| Material | Stainless Steel, ASTM A582 |
| Finish | Plain |
| Set Screw | Hex Socket Set Screw, Stainless Steel: M8 x 8 |
| Approximate Weight | 31. 50 oz |
| UPC Code | 044861049235 |
SKU: 746122
A 'must have' item.
These shaft locks take a beating day in and day out. They are a must-have item for my operation.
Read more| Brand | Dixon Sanitary Fittings |
| Model | DVF-A40GG |
| Brand | SIEGMA |
| Model | 6IK120RGU-HFT/6GU30KB |
| Brand | FYH Bearing |
| Model | ALP203 17MMKG5 |
| Brand | Dixon Sanitary Fittings |
| Model | 40JP-U400 |
| Brand | SEW Eurodrive |
| Model | MDX61B0110-5A3-4-00/DER11B/DFE33B/DIO11B |
| Brand | Electra/Grove Gear |
| Model | EL8300603.23 |
SKU: 746122
A 'must have' item.
These shaft locks take a beating day in and day out. They are a must-have item for my operation.
Read more