We never sell your data to third parties
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
Climax Metal 2MISCC-35-35-KW is a two-piece clamping rigid shaft coupling with 35mm bores. The split design allows mid-shaft installation without disturbing connected equipment. The steel body is zinc plated for corrosion resistance and includes a keyway for positive torque transmission. Suitable for precision shaft alignment in industrial drives, conveyors, and motion control applications.
MODEL 2MISCC-35-35-KW
Contact supplier for technical support on: 800 542 6552
$173.58 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Bore Diameter
35 mm
Finish
Black Oxide
Material
Steel
OD
67 mm
Overall Length
95 mm
Series
2MISCC
Torque Rating
345 in-lb
Type
2-Piece Industry Standard
Black Oxide Steel Metric Two-Piece Industry Standard Clamping Coupling with Keyway. High axial load & torque capacity. Does not mar the shaft.
Specifications
| Bore Size | 35 mm |
|---|---|
| 2nd Bore Size | 35 mm |
| OD | 67 mm |
| Length | 95. 000 mm |
| Keyway | With Keyway |
| Material | Steel, ASTM A108 |
| Finish | Black Oxide |
| Clamp Screw | Hex Socket Cap Screw, Steel: M8 x 25 |
| Approximate Weight | 38. 40 oz |
| UPC Code | 044861962534 |
SKU: 746122
A 'must have' item.
These shaft locks take a beating day in and day out. They are a must-have item for my operation.
Read more| Brand | Lovejoy Curtis |
| Model | 0192168017461 |
| Brand | MagPowr |
| Model | HEB2504LFP18 |
| Brand | McGill Bearing |
| Model | SB 22211 C4 W33 YSS |
| Brand | MagPowr |
| Model | HEB2505KVFP40 |
SKU: 746122
A 'must have' item.
These shaft locks take a beating day in and day out. They are a must-have item for my operation.
Read more