We never sell your data to third parties
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
Climax Metal 2MISCC-20-20-S is a two-piece split clamping rigid shaft coupling with 20mm x 20mm bores. Constructed from stainless steel with a plain finish, it allows mid-shaft installation without disturbing connected components. The split clamping design provides uniform radial force for secure shaft locking. Suitable for light to medium-duty shaft connection applications.
MODEL 2MISCC-20-20-S
Contact supplier for technical support on: 800 542 6552
$209.68 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Bore Diameter
20 mm
Finish
Plain
Material
Stainless Steel
OD
42 mm
Overall Length
65 mm
Series
2MISCC
Torque Rating
76 in-lb
Type
2-Piece Industry Standard
Stainless Steel Metric Two-Piece Industry Standard Clamping Coupling. High axial load & torque capacity. Does not mar the shaft.
Specifications
| Bore Size | 20 mm |
|---|---|
| 2nd Bore Size | 20 mm |
| OD | 42 mm |
| Length | 65. 000 mm |
| Keyway | No Keyway |
| Material | Stainless Steel, ASTM A582 |
| Finish | Plain |
| Clamp Screw | Hex Socket Cap Screw, Stainless Steel: M6 x 16 |
| Approximate Weight | 17. 60 oz |
| UPC Code | 044861062135 |
SKU: 746122
A 'must have' item.
These shaft locks take a beating day in and day out. They are a must-have item for my operation.
Read moreSKU: 746122
A 'must have' item.
These shaft locks take a beating day in and day out. They are a must-have item for my operation.
Read more