2MISCC-20-20-S
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
Climax Metal 2MISCC-20-20-S is a two-piece split clamping rigid shaft coupling with 20mm x 20mm bores. Constructed from stainless steel with a plain finish, it allows mid-shaft installation without disturbing connected components. The split clamping design provides uniform radial force for secure shaft locking. Suitable for light to medium-duty shaft connection applications.
MODEL 2MISCC-20-20-S
BRAND
SKU
746538
Bore Diameter
20 mm
OD
42 mm
Overall Length
65 mm
Torque Rating
76 in-lb
Specifications
Bore Size20 mm
2nd Bore Size20 mm
OD42 mm
Length65. 000 mm