C123E-325
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
Climax Metal C123E-325 is a one-piece set screw shaft collar with a 3.25" bore, made of zinc-plated steel. It provides axial shaft positioning for light-duty applications. The set screw design offers a simple, cost-effective locking solution.
MODEL C123E-325
BRAND
SKU
746570
each
UPC
Contact supplier for technical support on: 800 542 6552
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Bore Diameter
3-1/4 in
Hub Contact Pressure
19511 psi
Hub Diameter
7.829 in
Material
Steel
OD
4.921 in
Overall Length
1.988 in
Screw Size
M10x30
Series
C123
Shaft Contact Pressure
29545 psi
Temperature Rating
0 to 400 deg F
Transmissible Thrust
34204 lbf
Transmissible Torque
4632 ft-lb
Climax Metal Products Climax C123E-325
UPC: 044861074411 | UNSPSC: 31171605 | GTIN:
Bushings > Shaft Bushings > Keyless Bushings
Climax Keyless Locking Assembly, Series: C123, 3-1/4 in Bore Dia, 4.921 in Outside Dia, 7.829 in Hub Dia, 4632 ft-lb Transmissible Torque, 34204 lbf Transmissible Thrust, 29545 psi Shaft Contact Pressure, 19511 psi Hub Contact, M10x30 Screw, 1.988 in Overall Length, 0 to 400 deg F, Steel
Features:
  • Single-taper, self-centering design without mounting flange for use in through-bored components
  • Mounted component moves axially during installation
  • No key means infinite radial and axial positioning for precise alignment and timing
Specs:
  • Hub Contact Pressure: 19511 psi
  • Shaft Contact Pressure: 29545 psi
  • Transmissible Thrust: 34204 lbf
  • Transmissible Torque: 4632 ft-lb
  • Hub Diameter: 7.829 in
  • Screw Size: M10x30
  • Temperature Rating: 0 to 400 deg F
  • Bore Diameter: 3-1/4 in
  • Outside Diameter: 4.921 in
  • Material: Steel
  • Overall Length: 1.988 in