MISCC-35-35-S
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
Climax Metal MISCC-35-35-S is a one-piece split clamping rigid shaft coupling with 35mm x 35mm bores. The stainless steel construction provides corrosion resistance, and the split design allows mid-shaft installation without disturbing other components. Ideal for precision shaft alignment in food processing, pharmaceutical, and washdown environments.
MODEL MISCC-35-35-S
BRAND
SKU
746606
Bore Diameter
35 mm
Finish
Plain
Material
Stainless Steel
OD
67 mm
Overall Length
95 mm
Torque Rating
183 in-lb
Type
1-Piece Industry Standard
Specifications
Bore Size35 mm
2nd Bore Size35 mm
OD67 mm
Length95. 000 mm
KeywayNo Keyway
MaterialStainless Steel, ASTM A582
FinishPlain
Clamp ScrewHex Socket Cap Screw, Stainless Steel: M8 x 25
UPC Code044861062371
SKU: 746122
A 'must have' item.
These shaft locks take a beating day in and day out. They are a must-have item for my operation.
Read more
Recently Viewed
#2938922
MagPowr LGBFM24 GLOBAL BRAKE ASSY SIZE F
Brand MagPowr
Model LGBFM24
Click for 10% off