We never sell your data to third parties
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
Climax Metal MISCC-35-35-S is a one-piece split clamping rigid shaft coupling with 35mm x 35mm bores. The stainless steel construction provides corrosion resistance, and the split design allows mid-shaft installation without disturbing other components. Ideal for precision shaft alignment in food processing, pharmaceutical, and washdown environments.
MODEL MISCC-35-35-S
Contact supplier for technical support on: 800 542 6552
$278.13 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Bore Diameter
35 mm
Finish
Plain
Material
Stainless Steel
OD
67 mm
Overall Length
95 mm
Series
MISCC
Torque Rating
183 in-lb
Type
1-Piece Industry Standard
Stainless Steel Metric One-Piece Industry Standard Clamping Coupling. High axial load & torque capacity. Does not mar the shaft.
Specifications
| Bore Size | 35 mm |
|---|---|
| 2nd Bore Size | 35 mm |
| OD | 67 mm |
| Length | 95. 000 mm |
| Keyway | No Keyway |
| Material | Stainless Steel, ASTM A582 |
| Finish | Plain |
| Clamp Screw | Hex Socket Cap Screw, Stainless Steel: M8 x 25 |
| UPC Code | 044861062371 |
SKU: 746122
A 'must have' item.
These shaft locks take a beating day in and day out. They are a must-have item for my operation.
Read more| Brand | NTN Bearing |
| Model | LUB-DRVRFL250-CSHT |
| Brand | Nord Gear |
| Model | SK53 N140TC |
| Brand | MagPowr |
| Model | LGBFM24 |
| Brand | Koyo Bearing |
| Model | JR25X29X30 |
| Brand | NTN Bearing |
| Model | JHM522649/JHM522610 |
SKU: 746122
A 'must have' item.
These shaft locks take a beating day in and day out. They are a must-have item for my operation.
Read more