2MISCC-35-35-S
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
Climax Metal 2MISCC-35-35-S is a two-piece split clamping rigid shaft coupling with 35 mm x 35 mm bores. The stainless steel construction provides corrosion resistance. The split design allows mid-shaft installation without disturbing other components. Ideal for precision shaft alignment in food processing, pharmaceutical, and washdown environments.
MODEL 2MISCC-35-35-S
BRAND
SKU
746664
Bore Diameter
35 mm
OD
67 mm
Overall Length
95 mm
Torque Rating
183 in-lb
Specifications
Bore Size35 mm
2nd Bore Size35 mm
OD67 mm
Length95. 000 mm