MISCC-50-50-S
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
Climax Metal MISCC-50-50-S is a one-piece split clamping rigid shaft coupling with 50 mm bores. The stainless steel construction resists corrosion in washdown and food processing environments. The split clamping design provides uniform radial force for secure shaft locking without shaft marring.
MODEL MISCC-50-50-S
BRAND
SKU
746676
Bore Diameter
50 mm
Finish
Plain
Material
Stainless Steel
OD
85 mm
Overall Length
124 mm
Torque Rating
366 in-lb
Type
1-Piece Industry Standard
Specifications
Bore Size50 mm
2nd Bore Size50 mm
OD85 mm
Length124. 000 mm
KeywayNo Keyway
MaterialStainless Steel, ASTM A582
FinishPlain
Clamp ScrewHex Socket Cap Screw, Stainless Steel: M10 x 25
UPC Code044861062357
SKU: 746122
A 'must have' item.
These shaft locks take a beating day in and day out. They are a must-have item for my operation.
Read more
Recently Viewed
#6501916
SIEGMA 6IK200RGU-S3FT/6GU10KB
Brand SIEGMA
Model 6IK200RGU-S3FT/6GU10KB
Free shipping
MagPowr HEB2502KV0048 HEB-250 PNEUMATIC BRAKE
Brand MagPowr
Model HEB2502KV0048
Click for 10% off