We never sell your data to third parties
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
Climax Metal MISCC-50-50-S is a one-piece split clamping rigid shaft coupling with 50 mm bores. The stainless steel construction resists corrosion in washdown and food processing environments. The split clamping design provides uniform radial force for secure shaft locking without shaft marring.
MODEL MISCC-50-50-S
Contact supplier for technical support on: 800 542 6552
$521.32 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Bore Diameter
50 mm
Finish
Plain
Material
Stainless Steel
OD
85 mm
Overall Length
124 mm
Series
MISCC
Torque Rating
366 in-lb
Type
1-Piece Industry Standard
Stainless Steel Metric One-Piece Industry Standard Clamping Coupling. High axial load & torque capacity. Does not mar the shaft.
Specifications
| Bore Size | 50 mm |
|---|---|
| 2nd Bore Size | 50 mm |
| OD | 85 mm |
| Length | 124. 000 mm |
| Keyway | No Keyway |
| Material | Stainless Steel, ASTM A582 |
| Finish | Plain |
| Clamp Screw | Hex Socket Cap Screw, Stainless Steel: M10 x 25 |
| UPC Code | 044861062357 |
SKU: 746122
A 'must have' item.
These shaft locks take a beating day in and day out. They are a must-have item for my operation.
Read more| Brand | Allen Bradley |
| Model | 1336T-B050-AN-GT2EN |
| Brand | SIEGMA |
| Model | 6IK200RGU-S3FT/6GU10KB |
| Brand | Habasit America |
| Model | C0880G12H125RZ1S |
| Brand | MagPowr |
| Model | HEB2502KV0048 |
| Brand | Bunting Bearings |
| Model | BJ7F162012 |
SKU: 746122
A 'must have' item.
These shaft locks take a beating day in and day out. They are a must-have item for my operation.
Read more