We never sell your data to third parties
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
Climax Metal C405E-343 is a C405 Series internal locking assembly with a 3-7/16" bore and 5.118" outer diameter. This keyless locking device provides zero-backlash hub-to-shaft connection using a double-tapered design. Constructed from zinc-plated steel, it is suitable for high-torque applications in industrial machinery.
MODEL C405E-343
Contact supplier for technical support on: 800 542 6552
$356.67 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Bore Diameter
3-7/16 in
Hub Contact Pressure
21441 psi
Hub Diameter
8.595 in
Material
Steel
OD
5.118 in
Overall Length
3.543 in
Screw Size
M10x60
Series
C405
Shaft Contact Pressure
31924 psi
Temperature Rating
0 to 400 deg F
Transmissible Thrust
91209 lbf
Transmissible Torque
13064 ft-lb
Type
Heavy Duty
Climax Metal Products Climax C405E-343
UPC: 044861076507 | UNSPSC: 31171605 | GTIN:
Bushings > Shaft Bushings > Keyless Bushings
Climax Keyless Locking Assembly, Heavy Duty, Series: C405, 3-7/16 in Bore Dia, 5.118 in Outside Dia, 8.595 in Hub Dia, 13064 ft-lb Transmissible Torque, 91209 lbf Transmissible Thrust, 31924 psi Shaft Contact Pressure, 21441 psi Hub Contact, M10x60 Screw, 3.543 in Overall Length, 0 to 400 deg F, Steel
Features:
- Wide, shallow taper, self-centering design for use in through-bored components with extremely high torque and or bending requirements
- Mounted component remains fixed axially during installation
- Locking assemblies install as bushings between the shaft and the component bore, creating a high pressure mechanical interference fit
- As the annular high-strength screws are tightened, internal tapers simultaneously apply radial force on the shaft and the component bore
- No key means infinite radial and axial positioning for precise alignment and timing
- Self-locking tapers on most designs mean the connection will not loosen under dynamic loading, even high shock, reversing or vibration
Specs:
| Hub Contact Pressure | 21441 psi |
|---|---|
| Shaft Contact Pressure | 31924 psi |
| Transmissible Thrust | 91209 lbf |
| Transmissible Torque | 13064 ft-lb |
| Hub Diameter | 8.595 in |
| Screw Size | M10x60 |
| Temperature Rating | 0 to 400 deg F |
| Bore Diameter | 3-7/16 in |
| Outside Diameter | 5.118 in |
| Material | Steel |
| Overall Length | 3.543 in |
| Type | Heavy Duty |
| Series | C405 |
SKU: 746122
A 'must have' item.
These shaft locks take a beating day in and day out. They are a must-have item for my operation.
Read more| Brand | Jason Industrial |
| Model | 3010-0200-100 |
SKU: 746122
A 'must have' item.
These shaft locks take a beating day in and day out. They are a must-have item for my operation.
Read more