We never sell your data to third parties
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
Dodge 114033 3B38.0-3030 is a B Section V-belt sheave with a 3.8" outside diameter, featuring a Taper Lock (TL) bushing system (size 3030) for secure, easy mounting on industrial drive shafts. Cast iron construction for durability in power transmission
MODEL 114033
Contact supplier for technical support on: +1-864-284-5700
Call for Pricing - 888-671-2883
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
ABB Type Designation
3B38.0-3030 SHEAVE
Catalog Description
3B38.0-3030
Datum Diameter
38 in
Invoice Description
3B38.0-3030
Order Multiple
1 piece
Product ID
7B114033
Product Net Height
8.89 cm
Product Net Length
97.79 cm
Product Net Width
97.79 cm
Specifications
| ABB Type Designation | 3B38.0-3030 SHEAVE |
| Catalog Description | 3B38.0-3030 |
| Country of Origin | Canada (CA)Mexico (MX) |
| Customs Tariff Number | 84835090 |
| Datum Diameter | 38 in |
| Global Commercial Alias | 114033 |
| Invoice Description | 3B38.0-3030 |
| Made To Order | No |
| Minimum Order Quantity | 1 piece |
| Number of Grooves | 3 |
| Order Multiple | 1 piece |
| Product ID | 7B114033 |
| Product Name | DODGE SHEAVES |
| Product Net Height | 8.89 cm |
| Product Net Length | 97.79 cm |
| Product Net Width | 97.79 cm |
| Product Type | Undefined |
| Profile Type | B |
| Quote Only | No |
| Selling Unit of Measure | piece |
| Shaft Attachment | TL Bushing |
| WEEE B2C / B2B | Business To Business |
| WEEE Category | Product Not in WEEE Scope |
SKU: 118299
Prompt & great service
As usual MRO Supply team are quick in shipping the ordered parts correctly without any delay.. Will shop online again confidently knowing they offer very good and prompt service!
Read moreBrand
Martin Sprocket
Model
3 B 380 TB
| Brand | Cutler Hammer |
| Model | H20 |
| Brand | Cutler Hammer |
| Model | E5OBR1 |
SKU: 118299
Prompt & great service
As usual MRO Supply team are quick in shipping the ordered parts correctly without any delay.. Will shop online again confidently knowing they offer very good and prompt service!
Read moreItem must be unused and undamaged, in it's orginal package. For Dodge there is typically a 10% + $30 US re-stocking fee, although it may vary from case to case. Re-packing fees may apply. Re-stocking fee applies bor both returns for credit and return for exchange.
Warranty is redeemed directly with manufacturer. If your item was damaged during usage, please let us know and we will help you get in touch with your nearest service center, they will guide you about the steps to follow to redeem the manufacturer's warranty.
For further information on our returns/warranty policy, please visit:
https://www.mrosupply.com/page/returnwarranty-policy/