We never sell your data to third parties
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
Dodge 115125 10C44.0-4545 is a 10-groove C-section V-belt sheave with a 44.0" outside diameter. It features a Taper Lock (TL) bushing system, using a 4545 bushing for secure, keyed shaft mounting. This cast iron sheave is designed for heavy-duty
MODEL 115125
Contact supplier for technical support on: +1-864-284-5700
Call for Pricing - 888-671-2883
Typically Ships in: 1 day
Returnable:No
ABB Type Designation
10C44.0-4545 SHEAVE
Catalog Description
10C44.0-4545 Sheave
Datum Diameter
44 in
Invoice Description
10C44.0-4545 Sheave
Order Multiple
1 piece
Product ID
7B115125
Product Net Height
25.4 cm
Product Net Length
111.76 cm
Product Net Width
111.76 cm
Specifications
| ABB Type Designation | 10C44.0-4545 SHEAVE |
| Catalog Description | 10C44.0-4545 Sheave |
| Country of Origin | Canada (CA) |
| Customs Tariff Number | 84835090 |
| Datum Diameter | 44 in |
| Global Commercial Alias | 115125 |
| Invoice Description | 10C44.0-4545 Sheave |
| Made To Order | No |
| Minimum Order Quantity | 1 piece |
| Number of Grooves | 10 |
| Order Multiple | 1 piece |
| Product ID | 7B115125 |
| Product Name | DODGE SHEAVES |
| Product Net Height | 25.4 cm |
| Product Net Length | 111.76 cm |
| Product Net Width | 111.76 cm |
| Product Type | Undefined |
| Profile Type | C |
| Quote Only | No |
| Selling Unit of Measure | piece |
| Shaft Attachment | TL Bushing |
| WEEE B2C / B2B | Business To Business |
| WEEE Category | Product Not in WEEE Scope |
SKU: 117869
Awesome transaction
Great company to do business with. Transaction went smooth and quick!
Read moreBrand
Martin Sprocket
Model
10 C 440 TB
| Brand | Berkeley |
| Model | BVMX1-10-404 |
| Brand | System Plast |
| Model | AA2501301 |
| Brand | Cutler Hammer |
| Model | ECN05A1AAA |
| Brand | SpillTech |
| Model | T-STRIP |
SKU: 117869
Awesome transaction
Great company to do business with. Transaction went smooth and quick!
Read moreItem must be unused and undamaged, in it's orginal package. For Dodge there is typically a 10% + $30 US re-stocking fee, although it may vary from case to case. Re-packing fees may apply. Re-stocking fee applies bor both returns for credit and return for exchange.
Warranty is redeemed directly with manufacturer. If your item was damaged during usage, please let us know and we will help you get in touch with your nearest service center, they will guide you about the steps to follow to redeem the manufacturer's warranty.
For further information on our returns/warranty policy, please visit:
https://www.mrosupply.com/page/returnwarranty-policy/