We never sell your data to third parties
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
Dodge 110977 10/8V40.0-6050 is a 10-groove, 8V narrow wedge profile sheave with a 40.0" outside diameter. Features a Taper Lock (TL) bushing system (size 6050) for secure shaft mounting. Cast iron construction for industrial V-belt drive applications.
MODEL 110977
Contact supplier for technical support on: +1-864-284-5700
Call for Pricing - 888-671-2883
Typically Ships in: 1 day
Returnable:No
ABB Type Designation
10-8V40.0-6050 SHEAVE
Catalog Description
10/8V40.0-6050
Invoice Description
10/8V40.0-6050
Order Multiple
1 piece
Outside Diameter
40 in
Product ID
7B110977
Product Net Height
25.4 cm
Product Net Length
101.6 cm
Product Net Width
101.6 cm
Profile Type
8V
Voltage
8V
Specifications
| ABB Type Designation | 10-8V40.0-6050 SHEAVE |
| Catalog Description | 10/8V40.0-6050 |
| Country of Origin | Canada (CA)Mexico (MX) |
| Customs Tariff Number | 84835090 |
| Global Commercial Alias | 110977 |
| Invoice Description | 10/8V40.0-6050 |
| Made To Order | No |
| Minimum Order Quantity | 1 piece |
| Number of Grooves | 10 |
| Order Multiple | 1 piece |
| Outside Diameter | 40 in |
| Product ID | 7B110977 |
| Product Name | DODGE SHEAVES |
| Product Net Height | 25.4 cm |
| Product Net Length | 101.6 cm |
| Product Net Width | 101.6 cm |
| Product Type | Undefined |
| Profile Type | 8V |
| Quote Only | No |
| Selling Unit of Measure | piece |
| Shaft Attachment | TL Bushing |
| WEEE B2C / B2B | Business To Business |
| WEEE Category | Product Not in WEEE Scope |
SKU: 117408
P90 coupler
These where a perfect match saved me time and money by getting them fro you guys
Read more| Brand | Fibox |
| Model | AR16148CHSSLM |
| Brand | Cle-Line |
| Model | C23770 |
| Brand | Cle-Line |
| Model | C62806 |
| Brand | MasterDrive |
| Model | 4/B144 |
| Brand | Cleveland |
| Model | C95038 |
SKU: 117408
P90 coupler
These where a perfect match saved me time and money by getting them fro you guys
Read moreItem must be unused and undamaged, in it's orginal package. For Dodge there is typically a 10% + $30 US re-stocking fee, although it may vary from case to case. Re-packing fees may apply. Re-stocking fee applies bor both returns for credit and return for exchange.
Warranty is redeemed directly with manufacturer. If your item was damaged during usage, please let us know and we will help you get in touch with your nearest service center, they will guide you about the steps to follow to redeem the manufacturer's warranty.
For further information on our returns/warranty policy, please visit:
https://www.mrosupply.com/page/returnwarranty-policy/