We never sell your data to third parties
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
Dodge 115009 3C20.0-3030 is a C Section V-belt sheave with a 20.0" outside diameter, featuring a Taper Lock (TL) bushed bore for secure shaft mounting. The 3030 bushing size accommodates a wide range of shaft diameters, making it suitable for industrial
MODEL 115009
Contact supplier for technical support on: +1-864-284-5700
Call for Pricing - 888-671-2883
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
ABB Type Designation
3C20.0-3030 SHEAVE
Catalog Description
3C20.0-3030
Datum Diameter
20 in
Invoice Description
3C20.0-3030
Order Multiple
1 piece
Product ID
7B115009
Product Net Height
11.43 cm
Product Net Length
52.705 cm
Product Net Width
52.705 cm
Specifications
| ABB Type Designation | 3C20.0-3030 SHEAVE |
| Catalog Description | 3C20.0-3030 |
| Country of Origin | Canada (CA)Mexico (MX) |
| Customs Tariff Number | 84835090 |
| Datum Diameter | 20 in |
| Global Commercial Alias | 115009 |
| Invoice Description | 3C20.0-3030 |
| Made To Order | No |
| Minimum Order Quantity | 1 piece |
| Number of Grooves | 3 |
| Order Multiple | 1 piece |
| Product ID | 7B115009 |
| Product Name | DODGE SHEAVES |
| Product Net Height | 11.43 cm |
| Product Net Length | 52.705 cm |
| Product Net Width | 52.705 cm |
| Product Type | Undefined |
| Profile Type | C |
| Quote Only | No |
| Selling Unit of Measure | piece |
| Shaft Attachment | TL Bushing |
| WEEE B2C / B2B | Business To Business |
| WEEE Category | Product Not in WEEE Scope |
SKU: 117869
Great price/great product
Shipping was fast and the price was best I could find. Product was new in a the sealed Dodge box. Perfect.
Read moreBrand
Martin Sprocket
Model
3 C 200 E
Brand
Dodge
Model
455823
Brand
TB Woods
Model
2003C
Brand
Martin Sprocket
Model
3 C 200 TB
SKU: 117869
Great price/great product
Shipping was fast and the price was best I could find. Product was new in a the sealed Dodge box. Perfect.
Read moreItem must be unused and undamaged, in it's orginal package. For Dodge there is typically a 10% + $30 US re-stocking fee, although it may vary from case to case. Re-packing fees may apply. Re-stocking fee applies bor both returns for credit and return for exchange.
Warranty is redeemed directly with manufacturer. If your item was damaged during usage, please let us know and we will help you get in touch with your nearest service center, they will guide you about the steps to follow to redeem the manufacturer's warranty.
For further information on our returns/warranty policy, please visit:
https://www.mrosupply.com/page/returnwarranty-policy/