2B124-2517
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
MODEL 2B124-2517
BRAND
each
Contact supplier for technical support on: 888-922-8767
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Bore Diameter
1.125 in
Bore Type
Finished Bore with Keyway and Set Screws
Finish/Coating
Grey Painted Protective Coating
Length Through Bore
1.46875 in
OD
4.45 in
Series
FHP Light Duty Sheaves
Sheave Construction
Solid
Type
Bored-To-Size Light Duty V-Belt Sheaves
Construction:Spoke
Bushing:2517
Dimensions:
O.D.:12.75”
P.D.forABelt:12.00”
P.D.forBBelt:12.40”
F:13/4”
K:0”
L:13/4”
SKU: 2334863
Fast
Great price, fast delivery, I struggle greatly with the search engine
Read more
SKU: 2339551
Masterdrive purchase
service and shipment was great
Read more
Masterdrive products
Masterdrive f 1 3/4" inner qd hub
Used maybe a dozen of these, zero problems. Why pay 50% more for a name brand when these work great?
Recently Viewed
Reviews
Fast
Masterdrive purchase
service and shipment was great
Masterdrive products