4/3V300SH
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
MasterDrive 4/3V300SH is a 4-groove 3V section Quick Disconnect V-belt sheave with a 30-inch pitch diameter. It accepts an SH-size QD bushing for secure shaft mounting. Cast iron construction suits industrial and HVAC belt drive applications.
MODEL 4/3V300SH
BRAND
each
Contact supplier for technical support on: 888-922-8767
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Series
MasterDrive Classical V-Belts - B Banded V-Belts
Type
Classical Banded V-Belts
Construction:Solid
Bushing:SH
Dimensions:
O.D.:3.00”
P.D.for3VBelt:2.95”
F:129/32”
K:0”