6/5V975-3535
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
MasterDrive 6/5V975-3535 is a 6-groove 5V section Taper-Lock V-belt sheave with a 9.75-inch pitch diameter. It accepts a 3535 Taper-Lock bushing for secure mounting on the shaft. The sheave is constructed from cast iron for durability in industrial belt drive applications such as HVAC and material handling.
MODEL 6/5V975-3535
BRAND
each
Contact supplier for technical support on: 888-922-8767
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Series
H Series Timing Belts
Type
HTD Timing Belts
Construction:Solid
Bushing:3535
Dimensions:
O.D.:9.75”
P.D.:9.65”
F:47/16”
K:0”