We never sell your data to third parties
NORD SK1SM40LX-12.5-56C-DOUBLE universal worm gearbox with 12.5:1 ratio, 40 mm center distance, NEMA 56C input adapter, and double-extended output shaft with 3/4" bore. UNICASE one-piece aluminum housing for leak-free operation and high rigidity. Suitable for industrial power transmission applications requiring compact right-angle speed reduction.
MODEL SK1SM40LX-12.5-56C-DOUBLE
Contact supplier for technical support on: 888 314 6673
$332.04 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
CENTER DISTANCE
40MM
INPUT ADAPTER
56C
PROJECTION
DOUBLE
Ratio
12.5:1
| Performance | 0, 12 kW - 4, 0 kW |
|---|---|
| Torque Range | 21 Nm - 427 Nm |
SKU: 5817313
Great service
I dont usually take the time to fill out these surveys but I have to say these guys were quick to get my needed parts out to me. After receiving the motor I was able to get it installed the next morning and our production line back up and running. Thanks MRO. Bruce
Read more| Brand | Dixon Sanitary Fittings |
| Model | B2KS-R100P |
| Brand | Toshiba |
| Model | Y156SDJR41M-P |
| Brand | NSI Industries |
| Model | DS184 |
| Brand | Nord Gear |
| Model | SK93F-225RP/4 CUS TW |
| Brand | Martin Sprocket |
| Model | 18CTF3-12 |
| Brand | Cooper Wiring |
| Model | AH4100B12W |
SKU: 5817313
Great service
I dont usually take the time to fill out these surveys but I have to say these guys were quick to get my needed parts out to me. After receiving the motor I was able to get it installed the next morning and our production line back up and running. Thanks MRO. Bruce
Read more