We never sell your data to third parties
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
Grove Gear Electra-Gear EL-BM818-30-L-140 (catalog EL8180079.00) is a 30:1 single-reduction aluminum worm gear speed reducer with 1.75" center distance. It features a 140TC quill input, 0.625" input diameter, 0.75" left-hand solid output shaft, and right-angle configuration.
MODEL EL8180079.00
Contact supplier for technical support on: 800-626-2120
$1,141.86 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Assembly
BM-L
Center Distance
1.8 In.
Center distance (in)
1.75
Center Distance Range
1" thru 3.25"
Gear Drive Reductions
Single
Gear Type
Worm
H-Tap Size
5/16-18
Housing material
Aluminum
HP Range
1/2 to 3/4 HP (< 1)
Input Bore (C Face)
0.875
Input Diameter (in)
0.625
Input Flange
140TC
Input HP
0.741
Input HP @ 1750 RPM
0.741
Input Keyway (C Face)
3/16 x 3/32
Input RPM
1750
Input Style
3-Piece Coupled
Max OHL (Output Shaft)
920
Max Thrust Load (Output Shaft)
1144
Model Code
BM818
Motor Frame Size
140
Mounting Style
Base
No. of Gear Reductions
Single
Output
Left
Output Diameter (in)
0.750
Output HP
0.569
Output Key
3/16 x 1.38
Output RPM
58
Output Shaft Assembly Code
L
Output Shaft Direction
Left
Output Shaft Orientation
L
Output Style
L
Output Torque
614
Output Torque Range
500 to 1000 in lbs
Output type
Solid Shaft
Overhung Load
1200
Paint/Coating
Aluminum
Product Line
EL Series - Aluminum Worm Gear Reducers
Product Type
Right Angle
Ratio
30 to 1
Ratio Range
30-1
Reducer
Worm - Right Angle
Reducer Style
Worm - Right Angle
Reducer Type
Single
Series
EL Series - Aluminum Worm Gear Reducers
Series Code
EL
Series Style
EL-BM-L
Service Factor
1
Shaft Seal Material
Viton
Size
140TC
TAP Depth
0.63
Thrust Rating - output shaft
1144
Regal Beloit Grove Gear&Reg; EL8180079.00
UPC: 662959002353 | UNSPSC: 26111537 | GTIN:
Gear Reducers & Gearmotors > Gear Drives > Right Angle Gear Drives > Non-Helical Worm Right Angle Drives
Grove Gear ELECTRA GEAR Worm Gear Reducer, Right Angle Single Reduction, Series: EL Series, 30:1 Gear Ratio, 0.741 hp Input, 0.569 hp Output, C-Face Coupled Input, Shaft Output, 7/8 in Dia Input, 0.75 in Dia x 2.05 in L Output, 58 rpm Output Maximum Speed, 1750 rpm Input Maximum Speed, 614 in-lb Output, 1-3/4 in Centre Distance, 3/16 x 3/32 in Input, 0.1875 x 1.38 in Output Keyway, PAG Synthetic Oil Lubrication, Base Mount, Aluminum
Features:
- Aluminum housing provides superior resistances to corrosion even in harsh environments
- Large oil capacity provides positive splash lubrication and superior cooling capability
- FKM double lip seals provide extended life through increased resistance to high temperature, abrasion and chemicals
- Oversized high speed bearings, positively retained for frequent reversing and start/stop cycles
- Tapered roller bearings on output shaft for high overhung and thrust load capacities
- The unique quill seal guard protects the input seal from damage during motor installation
- All units are 100% run and leak tested at the factory to insure that you receive the highest quality product
- Ultimate application flexibility with all angle mounting provisions, the widest selection of accessory bases and flanges and the largest selection of stock reducer styles
- Mounting dimensions are interchangeable with most industry standard reducers
Specs:
| Input Maximum Speed | 1750 rpm |
|---|---|
| Output Maximum Speed | 58 rpm |
| Centre Distance | 1-3/4 in |
| Input Type | C-Face Coupled |
| Output Size | 0.75 in Dia x 2.05 in L |
| Input Size | 7/8 in Dia |
| Lubrication Type | PAG Synthetic Oil |
| Torque Rating | 614 in-lb Output |
| Horsepower | 0.741 hp Input, 0.569 hp Output |
| Keyway Size | 3/16 x 3/32 in Input, 0.1875 x 1.38 in Output |
| Gear Ratio | 30:1 |
| Output Type | Shaft |
| Mounting Type | Base |
| Material | Aluminum |
| Type | Right Angle Single Reduction |
| Series | EL Series |
Packaging:
Limited
SKU: 1318956
Replacement for an obsolete gearbox
We needed this gearbox as a replacement for an obsolete model made by Grove Gear back in the 90's. Needed to call the company to find out the equivalent and they directed me towards MRO. If this one will last as long as its predecessor I'll be retired by the time it will need to be replaced again.
Read moreSKU: 1318238
Right on
Took a bit to ship but after it shipped I got it fast. Right product.
Read moreSKU: 1328004
Gear box
excellent service, fast, easy, and customer service outstanding, if any changes they call and let you know,
Read more| Brand | Electra/Grove Gear |
| Model | GR8240504.18 |
| Brand | Electra/Grove Gear |
| Model | EL8240079.00 |
| Brand | NTN Bearing |
| Model | N1017HSKC0NAP4 |
| Brand | Electra/Grove Gear |
| Model | GR8600508.40 |
| Brand | Electra/Grove Gear |
| Model | GR8240088.00 |
SKU: 1318956
Replacement for an obsolete gearbox
We needed this gearbox as a replacement for an obsolete model made by Grove Gear back in the 90's. Needed to call the company to find out the equivalent and they directed me towards MRO. If this one will last as long as its predecessor I'll be retired by the time it will need to be replaced again.
Read moreSKU: 1318238
Right on
Took a bit to ship but after it shipped I got it fast. Right product.
Read moreSKU: 1328004
Gear box
excellent service, fast, easy, and customer service outstanding, if any changes they call and let you know,
Read more