We never sell your data to third parties
Grove Gear Electra-Gear EL-BM826-25-L-56 (catalog EL8260042.00) is a 25:1 single-reduction aluminum worm gear speed reducer with 2.63" center distance. It features a 56C motorized quill input, 0.75" input diameter, and 1.25" left-hand solid output shaft. The lightweight aluminum housing provides corrosion resistance for OEM and washdown applications.
MODEL EL8260042.00
Contact supplier for technical support on: 800-626-2120
$1,750.91 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Assembly
BM-L
Center Distance
2.6 In.
Center distance (in)
2.63
Center Distance Range
1" thru 3.25"
Gear Drive Reductions
Single
Gear Type
Worm
H-Tap Size
3/8-16
Height (in)
11.75
Housing material
Aluminum
HP Range
2HP (< 3)
Input Bore (C Face)
0.625
Input Diameter (in)
0.75
Input Flange
56C
Input HP
2.487
Input HP @ 1750 RPM
2.487
Input RPM
1750
Input Style
3-Piece Coupled
Keyway
3/16 X 3/32
Length (in)
16.00
Max OHL (Output Shaft)
1625
Max Thrust Load (Output Shaft)
2091
Model Code
BM826
Motor Frame Size
56
Mounting Style
Base
No. of Gear Reductions
Single
Output
Left
Output Diameter (in)
1.250
Output HP
2.076
Output Key
1/4 X 1.62
Output RPM
70
Output Shaft Assembly Code
L
Output Shaft Direction
Left
Output Shaft Orientation
L
Output Style
L
Output Torque
1869
Output Torque Range
1000 to 2500 in lbs
Output type
Solid Shaft
Overhung Load
1625
Paint/Coating
Aluminum
Product Line
EL Series - Aluminum Worm Gear Reducers
Product Type
Right Angle
Ratio
25 to 1
Ratio Range
25-1
Reducer
Worm - Right Angle
Reducer Style
Worm - Right Angle
Reducer Type
Single
Series
EL Series - Aluminum Worm Gear Reducers
Series Code
EL
Series Style
EL-BM-L
Service Factor
1
Shaft Seal Material
Viton
Size
56C
TAP Depth
0.69
Thrust Rating - output shaft
2091
Width (in)
12.25
Regal Beloit Grove Gear&Reg; EL8260042.00
UPC: 662959020999 | UNSPSC: 26111537 | GTIN:
Gear Reducers & Gearmotors > Gear Drives > Right Angle Gear Drives > Non-Helical Worm Right Angle Drives
Grove Gear ELECTRA GEAR Worm Gear Reducer, Right Angle Single Reduction, Series: EL Series, 25:1 Gear Ratio, 2.487 hp Input, 2.076 hp Output, C-Face Coupled Input, Shaft Output, 5/8 in Dia Input, 1.25 in Dia x 2.73 in L Output, 70 rpm Output Maximum Speed, 1750 rpm Input Maximum Speed, 1869 in-lb Output, 2.63 in Centre Distance, 3/16 x 3/32 in Input, 0.25 x 1.62 in Output Keyway, PAG Synthetic Oil Lubrication, Base Mount, Aluminum
Features:
- Aluminum housing provides superior resistances to corrosion even in harsh environments
- Large oil capacity provides positive splash lubrication and superior cooling capability
- FKM double lip seals provide extended life through increased resistance to high temperature, abrasion and chemicals
- Oversized high speed bearings, positively retained for frequent reversing and start/stop cycles
- Tapered roller bearings on output shaft for high overhung and thrust load capacities
- The unique quill seal guard protects the input seal from damage during motor installation
- All units are 100% run and leak tested at the factory to insure that you receive the highest quality product
- Ultimate application flexibility with all angle mounting provisions, the widest selection of accessory bases and flanges and the largest selection of stock reducer styles
- Mounting dimensions are interchangeable with most industry standard reducers
Specs:
| Input Maximum Speed | 1750 rpm |
|---|---|
| Output Maximum Speed | 70 rpm |
| Centre Distance | 2.63 in |
| Input Type | C-Face Coupled |
| Output Size | 1.25 in Dia x 2.73 in L |
| Input Size | 5/8 in Dia |
| Lubrication Type | PAG Synthetic Oil |
| Torque Rating | 1869 in-lb Output |
| Horsepower | 2.487 hp Input, 2.076 hp Output |
| Keyway Size | 3/16 x 3/32 in Input, 0.25 x 1.62 in Output |
| Gear Ratio | 25:1 |
| Output Type | Shaft |
| Mounting Type | Base |
| Material | Aluminum |
| Type | Right Angle Single Reduction |
| Series | EL Series |
Packaging:
| Length | 16.0 in |
|---|---|
| Width | 12.25 in |
| Height | 11.75 in |
Limited
| Brand | Electra/Grove Gear |
| Model | EL8320056.00 |
| Brand | NK North America Inc. |
| Model | K0155.70816X15 |
| Brand | Electra/Grove Gear |
| Model | EL8300111.00 |