We never sell your data to third parties
Grove Gear Electra-Gear EL-BM830-10-L-180 (catalog EL8300111.00) is a 10:1 ratio single-reduction worm gear speed reducer with 3.00" center distance. It features an aluminum housing, 180TC motorized quill input, and left-hand solid output shaft with 1.5" diameter. The input shaft diameter is 0.875".
MODEL EL8300111.00
Contact supplier for technical support on: 800-626-2120
$2,258.99 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Assembly
BM-L
Center Distance
3 In.
Center distance (in)
3.00
Center Distance Range
1" thru 3.25"
Gear Drive Reductions
Single
Gear Type
Worm
H-Tap Size
1/2-13
Housing material
Aluminum
HP Range
5HP (< 7-1/2)
Input Bore (C Face)
1.125
Input Diameter (in)
0.875
Input Flange
180TC
Input HP
6.151
Input HP @ 1750 RPM
6.151
Input Keyway (C Face)
1/4 x 1/8
Input RPM
1750
Input Style
3-Piece Coupled
Keyway
3/16 X 0.500
Max OHL (Output Shaft)
2170
Max Thrust Load (Output Shaft)
2147
Model Code
BM830
Motor Frame Size
180
Mounting Style
Base
No. of Gear Reductions
Single
Output
Left
Output Diameter (in)
1.500
Output HP
5.655
Output Key
3/8 x 2.25
Output RPM
175
Output Shaft Assembly Code
L
Output Shaft Direction
Left
Output Shaft Orientation
L
Output Style
L
Output Torque
2037
Output Torque Range
1000 to 2500 in lbs
Output type
Solid Shaft
Overhung Load
2170
Paint/Coating
Aluminum
Product Line
EL Series - Aluminum Worm Gear Reducers
Product Type
Right Angle
Ratio
10 to 1
Ratio Range
10-1
Reducer
Worm - Right Angle
Reducer Style
Worm - Right Angle
Reducer Type
Single
Series
EL Series - Aluminum Worm Gear Reducers
Series Code
EL
Series Style
EL-BM-L
Service Factor
1
Shaft Seal Material
Viton
Size
180TC
TAP Depth
1
Thrust Rating - output shaft
2147
Regal Beloit Grove Gear&Reg; EL8300111.00
UPC: 662959030424 | UNSPSC: 26111537 | GTIN:
Gear Reducers & Gearmotors > Gear Drives > Right Angle Gear Drives > Non-Helical Worm Right Angle Drives
Grove Gear ELECTRA GEAR Worm Gear Reducer, Right Angle Single Reduction, Series: EL Series, 10:1 Gear Ratio, 6.151 hp Input, 5.655 hp Output, C-Face Coupled Input, Shaft Output, 1-1/8 in Dia Input, 1.5 in Dia x 3.6 in L Output, 175 rpm Output Maximum Speed, 1750 rpm Input Maximum Speed, 2037 in-lb Output, 3 in Centre Distance, 1/4 x 1/8 in Input, 3/8 x 2-1/4 in Output Keyway, PAG Synthetic Oil Lubrication, Base Mount, Aluminum
Features:
- Aluminum housing provides superior resistances to corrosion even in harsh environments
- Factory filled with premium Mobil Glygoyle 460 PAG lubricant - USDA class H1 approved
- Large oil capacity provides positive splash lubrication and superior cooling capability
- FKM double lip seals provide extended life through increased resistance to high temperature, abrasion and chemicals
- Oversized high speed bearings, positively retained for frequent reversing and start/stop cycles
- Tapered roller bearings on output shaft for high overhung and thrust load capacities
- The unique quill seal guard protects the input seal from damage during motor installation
- All units are 100% run and leak tested at the factory to insure that you receive the highest quality product
- Ultimate application flexibility with all angle mounting provisions, the widest selection of accessory bases and flanges and the largest selection of stock reducer styles
- Mounting dimensions are interchangeable with most industry standard reducers
Specs:
| Input Maximum Speed | 1750 rpm |
|---|---|
| Output Maximum Speed | 175 rpm |
| Centre Distance | 3 in |
| Input Type | C-Face Coupled |
| Output Size | 1.5 in Dia x 3.6 in L |
| Input Size | 1-1/8 in Dia |
| Lubrication Type | PAG Synthetic Oil |
| Torque Rating | 2037 in-lb Output |
| Horsepower | 6.151 hp Input, 5.655 hp Output |
| Keyway Size | 1/4 x 1/8 in Input, 3/8 x 2-1/4 in Output |
| Gear Ratio | 10:1 |
| Output Type | Shaft |
| Mounting Type | Base |
| Material | Aluminum |
| Type | Right Angle Single Reduction |
| Series | EL Series |
Packaging:
Limited
SKU: 1328004
Gear box
excellent service, fast, easy, and customer service outstanding, if any changes they call and let you know,
Read moreSKU: 1328004
Enginiering
got what I need it the first time. no hassle, friendly customer service, communication is excellent, I am happy with the delivery time.
Read moreSKU: 2919143
Grove gear
ordered it got a week early was exact to the specs performed flawlessly
Read moreSKU: 1328004
Gear box
excellent service, fast, easy, and customer service outstanding, if any changes they call and let you know,
Read moreSKU: 1328004
Enginiering
got what I need it the first time. no hassle, friendly customer service, communication is excellent, I am happy with the delivery time.
Read moreSKU: 2919143
Grove gear
ordered it got a week early was exact to the specs performed flawlessly
Read more