We never sell your data to third parties
Grove Gear Electra-Gear EL-HMQ830-25-H_-180-28 (catalog EL8300590.28) is a 25:1 single-reduction right angle aluminum worm gear speed reducer with 3.00" center distance. It features a motorized quill input for 180TC flange, 1.125" input diameter, and 1.750" hollow output. The lightweight aluminum housing provides corrosion resistance for OEM and washdown applications.
MODEL EL8300590.28
Contact supplier for technical support on: 800-626-2120
$2,781.04 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Assembly
HMQ-H1
Bore Code
28
Center Distance
3 In.
Center distance (in)
3.00
Center Distance Range
1" thru 3.25"
Gear Drive Reductions
Single
Gear Type
Worm
Housing material
Aluminum
HP Range
3HP (< 5)
Input Bore (C Face)
1.125
Input Diameter (in)
1.125
Input Flange
180TC
Input HP
3.355
Input Keyway (C Face)
1/4 x 1/8
Input RPM
1750
Input Style
Quill
Model Code
HMQ830
Motor Frame Size
180TC
Mounting Style
Shaft Mount
No. of Gear Reductions
Single
Output
Hollow
Output Diameter (in)
1.750
Output Hollow Shaft Diameter (in)
1.750
Output HP
2.807
Output Key
3/8 x 3.00
Output RPM
70
Output Shaft Assembly Code
H1
Output Shaft Orientation
H1
Output Style
H1
Output Torque
2527
Output Torque Range
2500 to 5000 in lbs
Output type
Hollow bore
Paint/Coating
Aluminum
Product Line
EL Series - Aluminum Worm Gear Reducers
Product Type
Right Angle
Ratio
25 to 1
Ratio Range
25-1
Reducer
Worm - Right Angle
Reducer Style
Worm - Right Angle
Reducer Type
Single
Series
EL Series - Aluminum Worm Gear Reducers
Series Style
EL-HMQ-H1
Service Factor
1
Shaft Seal Material
Viton
Size
180TC
Regal Beloit Grove Gear&Reg; EL8300590.28
UPC: 662959039861 | UNSPSC: 26111537 | GTIN:
Gear Reducers & Gearmotors > Gear Drives > Right Angle Gear Drives > Non-Helical Worm Right Angle Drives
Grove Gear ELECTRA GEAR Worm Gear Reducer, Right Angle Single Reduction, Series: EL Series, 25:1 Gear Ratio, 3.355 hp Input, 2.807 hp Output, C-Face Quill Input, Hollow Bore Output, 1-1/8 in Dia Input, 1-3/4 in Dia Output, 70 rpm Output Maximum Speed, 1750 rpm Input Maximum Speed, 2527 in-lb Output, 3 in Centre Distance, 1/4 x 1/8 in Input, 3/8 x 3 in Output Keyway, PAG Synthetic Oil Lubrication, Shaft Mount, Aluminum
Features:
- Single piece aluminum alloy housing
- Factory filled with premium Mobil Glygoyle 460 PAG lubricant - USDA class H1 approved
- Large oil capacity provides positive splash lubrication and superior cooling capability
- FKM double lip seals provide extended life through increased resistance to high temperature, abrasion and chemicals
- The unique quill seal guard protects the input seal from damage during motor installation
- Bronze worm gear chill cast from high quality bronze for maximum strength, lubricity and superior life
- Oversized high speed bearings, positively retained for frequent reversing and start/stop cycles
- Tapered roller bearings on output shaft for high overhung and thrust load capacities
- All units are 100% run and leak tested at the factory to insure that you receive the highest quality product
- Ultimate application flexibility with all angle mounting provisions, the widest selection of accessory bases and flanges and the largest selection of stock reducer styles
- Mounting dimensions are interchangeable with most industry standard reducers
- O-rings on all bearing covers, eliminating gaskets, sealants and leaks
- Oversized steel output shaft provides superior overhung load and torque characteristics
Specs:
| Input Maximum Speed | 1750 rpm |
|---|---|
| Output Maximum Speed | 70 rpm |
| Centre Distance | 3 in |
| Input Type | C-Face Quill |
| Output Size | 1-3/4 in Dia |
| Input Size | 1-1/8 in Dia |
| Lubrication Type | PAG Synthetic Oil |
| Torque Rating | 2527 in-lb Output |
| Horsepower | 3.355 hp Input, 2.807 hp Output |
| Keyway Size | 1/4 x 1/8 in Input, 3/8 x 3 in Output |
| Gear Ratio | 25:1 |
| Output Type | Hollow Bore |
| Mounting Type | Shaft |
| Material | Aluminum |
| Type | Right Angle Single Reduction |
| Series | EL Series |
Packaging:
Limited
SKU: 1328004
Gear box
excellent service, fast, easy, and customer service outstanding, if any changes they call and let you know,
Read moreSKU: 1328004
Enginiering
got what I need it the first time. no hassle, friendly customer service, communication is excellent, I am happy with the delivery time.
Read more| Brand | Lovejoy Curtis |
| Model | 19216802610 |
| Brand | Electra/Grove Gear |
| Model | NH8180577.16 |
| Brand | Dixon Sanitary Fittings |
| Model | B2S-G150P |
| Brand | Dixon Sanitary Fittings |
| Model | B5121E1000W-BCC |
| Brand | SEW Eurodrive |
| Model | K57 DRN112M4/BE5HR/TF |
SKU: 1328004
Gear box
excellent service, fast, easy, and customer service outstanding, if any changes they call and let you know,
Read moreSKU: 1328004
Enginiering
got what I need it the first time. no hassle, friendly customer service, communication is excellent, I am happy with the delivery time.
Read more