We never sell your data to third parties
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
Grove Gear Electra-Gear EL-BM842-10-L-250 (catalog EL8420183.00) is a 10:1 ratio single-reduction aluminum worm gear speed reducer with 4.25" center distance. It features a 250TC motorized quill input, 1.625" input diameter, 1.75" output diameter, and left-hand solid output. The lightweight aluminum housing provides corrosion resistance for OEM and industrial applications.
MODEL EL8420183.00
Contact supplier for technical support on: 800-626-2120
$4,085.06 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Assembly
BM-L
Center Distance
4.2 In.
Center distance (in)
4.25
Center Distance Range
Above 3.25"
Gear Drive Reductions
Single
Gear Type
Worm
Housing material
Aluminum
HP Range
10 HP (< 15)
Input Bore (C Face)
1.625
Input Diameter (in)
1.625
Input Flange
250TC
Input HP
14.93
Input RPM
1750
Input Style
3-Piece Coupled
Model Code
BM842
Motor Frame Size
250TC
Mounting Style
Base
No. of Gear Reductions
Single
Output
Left
Output Diameter (in)
1.750
Output HP
14
Output Key
3/8 x 2.5
Output RPM
175
Output Shaft Assembly Code
L
Output Shaft Direction
Left
Output Shaft Orientation
L
Output Style
L
Output Torque
5042
Output Torque Range
5000 to 10000 in lbs
Output type
Shaft
Overhung Load
3010
Paint/Coating
Aluminum
Product Line
EL Series - Aluminum Worm Gear Reducers
Product Type
Right Angle
Ratio
10 to 1
Ratio Range
10-1
Reducer
Worm - Right Angle
Reducer Style
Worm - Right Angle
Reducer Type
Single
Series
EL Series - Aluminum Worm Gear Reducers
Series Style
EL-BM-L
Service Factor
1
Shaft Seal Material
Viton
Size
250TC
Regal Beloit Grove Gear&Reg; EL8420183.00
UPC: 662959055885 | UNSPSC: 26111537 | GTIN:
Gear Reducers & Gearmotors > Gear Drives > Right Angle Gear Drives > Non-Helical Worm Right Angle Drives
Grove Gear ELECTRA GEAR Worm Gear Reducer, Right Angle Single Reduction, Series: EL Series, 10:1 Gear Ratio, 14.93 hp Input, 14 hp Output, C-Face Coupled Input, Shaft Output, 1-5/8 in Dia Input, 1-7/8 in Dia x 4-1/2 in L Output, 175 rpm Output Maximum Speed, 1750 rpm Input Maximum Speed, 5042 in-lb Output, 4-1/4 in Centre Distance, 3/8 x 3/16 in Input, 3/8 x 2-1/2 in Output Keyway, PAG Synthetic Oil Lubrication, Base Mount, Aluminum
Features:
- Aluminum housing provides superior resistances to corrosion even in harsh environments
- Large oil capacity provides positive splash lubrication and superior cooling capability
- FKM double lip seals provide extended life through increased resistance to high temperature, abrasion and chemicals
- Oversized high speed bearings, positively retained for frequent reversing and start/stop cycles
- Tapered roller bearings on output shaft for high overhung and thrust load capacities
- The unique quill seal guard protects the input seal from damage during motor installation
- All units are 100% run and leak tested at the factory to insure that you receive the highest quality product
- Ultimate application flexibility with all angle mounting provisions, the widest selection of accessory bases and flanges and the largest selection of stock reducer styles
- Mounting dimensions are interchangeable with most industry standard reducers
Specs:
| Input Maximum Speed | 1750 rpm |
|---|---|
| Output Maximum Speed | 175 rpm |
| Centre Distance | 4-1/4 in |
| Input Type | C-Face Coupled |
| Output Size | 1-7/8 in Dia x 4-1/2 in L |
| Input Size | 1-5/8 in Dia |
| Lubrication Type | PAG Synthetic Oil |
| Torque Rating | 5042 in-lb Output |
| Horsepower | 14.93 hp Input, 14 hp Output |
| Keyway Size | 3/8 x 3/16 in Input, 3/8 x 2-1/2 in Output |
| Gear Ratio | 10:1 |
| Output Type | Shaft |
| Mounting Type | Base |
| Material | Aluminum |
| Type | Right Angle Single Reduction |
| Series | EL Series |
Packaging:
Limited
SKU: 1328004
Enginiering
got what I need it the first time. no hassle, friendly customer service, communication is excellent, I am happy with the delivery time.
Read moreSKU: 1318956
Replacement for an obsolete gearbox
We needed this gearbox as a replacement for an obsolete model made by Grove Gear back in the 90's. Needed to call the company to find out the equivalent and they directed me towards MRO. If this one will last as long as its predecessor I'll be retired by the time it will need to be replaced again.
Read more| Brand | Electra/Grove Gear |
| Model | GR8600258.00 |
SKU: 1328004
Enginiering
got what I need it the first time. no hassle, friendly customer service, communication is excellent, I am happy with the delivery time.
Read moreSKU: 1318956
Replacement for an obsolete gearbox
We needed this gearbox as a replacement for an obsolete model made by Grove Gear back in the 90's. Needed to call the company to find out the equivalent and they directed me towards MRO. If this one will last as long as its predecessor I'll be retired by the time it will need to be replaced again.
Read more