We never sell your data to third parties
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
Grove Gear Electra-Gear EL-BM852-10-D-210 (catalog EL8520057.00) is a 10:1 ratio single-reduction aluminum worm gear speed reducer with 5.25" center distance. It features a 210TC motorized quill input, 1.25" input shaft diameter, and 2" double-extension solid output shaft. The lightweight aluminum housing provides corrosion resistance for OEM and industrial applications.
MODEL EL8520057.00
Contact supplier for technical support on: 800-626-2120
$8,594.45 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Assembly
BM-D
Center Distance
5.2 In.
Center distance (in)
5.25
Center Distance Range
Above 3.25"
Gear Drive Reductions
Single
Gear Type
Worm
H-Tap Size
3/4 - 10
Housing material
Aluminum
HP Range
20 HP (< 25)
Input Bore (C Face)
1.375
Input Diameter (in)
1.25
Input Flange
210TC
Input HP
23.15
Input HP @ 1750 RPM
23.15
Input Keyway (C Face)
5/16 x 5/32
Input RPM
1750
Input Style
3-Piece Coupled
Keyway
1/4 X 3.00
Max OHL (Output Shaft)
3370
Max Thrust Load (Output Shaft)
2449
Model Code
BM852
Motor Frame Size
210
Mounting Style
Base
No. of Gear Reductions
Single
Output
Left & Right
Output Diameter (in)
2.000
Output HP
21.73
Output Key
1/2 x 2.50
Output RPM
175
Output Shaft Assembly Code
D
Output Shaft Direction
Double
Output Shaft Orientation
LR
Output Style
D
Output Torque
7827
Output Torque Range
5000 to 10000 in lbs
Output type
Solid Shaft
Overhung Load
3370
Paint/Coating
Aluminum
Product Line
EL Series - Aluminum Worm Gear Reducers
Product Type
Right Angle
Ratio
10 to 1
Ratio Range
10-1
Reducer
Worm - Right Angle
Reducer Style
Worm - Right Angle
Reducer Type
Single
Series
EL Series - Aluminum Worm Gear Reducers
Series Code
EL
Series Style
EL-BM-D
Service Factor
1
Shaft Seal Material
Viton
Size
210TC
TAP Depth
1.44
Thrust Rating - output shaft
2449
Regal Beloit Grove Gear&Reg; EL8520057.00
UPC: 662959060292 | UNSPSC: 26111537 | GTIN:
Gear Reducers & Gearmotors > Gear Drives > Right Angle Gear Drives > Non-Helical Worm Right Angle Drives
Grove Gear ELECTRA GEAR Worm Gear Reducer, Right Angle Single Reduction, Series: EL Series, 10:1 Gear Ratio, 23.15 hp Input, 21.73 hp Output, C-Face Coupled Input, Shaft Output, 1-3/8 in Dia Input, 2 in Dia x 4.78 in L Output, 175 rpm Output Maximum Speed, 1750 rpm Input Maximum Speed, 7827 in-lb Output, 5-1/4 in Centre Distance, 5/16 x 5/32 in Input, 1/2 x 2-1/2 in Output Keyway, PAG Synthetic Oil Lubrication, Base Mount, Aluminum
Features:
- Aluminum housing provides superior resistances to corrosion even in harsh environments
- Large oil capacity provides positive splash lubrication and superior cooling capability
- FKM double lip seals provide extended life through increased resistance to high temperature, abrasion and chemicals
- Oversized high speed bearings, positively retained for frequent reversing and start/stop cycles
- Tapered roller bearings on output shaft for high overhung and thrust load capacities
- The unique quill seal guard protects the input seal from damage during motor installation
- All units are 100% run and leak tested at the factory to insure that you receive the highest quality product
- Ultimate application flexibility with all angle mounting provisions, the widest selection of accessory bases and flanges and the largest selection of stock reducer styles
- Mounting dimensions are interchangeable with most industry standard reducers
Specs:
| Input Maximum Speed | 1750 rpm |
|---|---|
| Output Maximum Speed | 175 rpm |
| Centre Distance | 5-1/4 in |
| Input Type | C-Face Coupled |
| Output Size | 2 in Dia x 4.78 in L |
| Input Size | 1-3/8 in Dia |
| Lubrication Type | PAG Synthetic Oil |
| Torque Rating | 7827 in-lb Output |
| Horsepower | 23.15 hp Input, 21.73 hp Output |
| Keyway Size | 5/16 x 5/32 in Input, 1/2 x 2-1/2 in Output |
| Gear Ratio | 10:1 |
| Output Type | Shaft |
| Mounting Type | Base |
| Material | Aluminum |
| Type | Right Angle Single Reduction |
| Series | EL Series |
Packaging:
Limited
| Brand | Stearns |
| Model | 933210600 |