We never sell your data to third parties
Grove Gear IronMan GR-BM813-10-D-56 GR8130063.00 10:1 ratio right angle cast iron single-reduction worm gear speed reducer with 1.33" center distance. Motorized non-flanged solid output with double extension shaft. 56C input flange, 0.5" input diameter, 0.625" output diameter. Part of the 800 Series.
MODEL GR8130063.00
Contact supplier for technical support on: 800-626-2120
$839.32 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Assembly
BM-D
Center Distance
1.3 In.
Center distance (in)
1.33
Center Distance Range
1" thru 3.25"
Gear Drive Reductions
Single
Gear Type
Worm
H-Tap Size
5/16-18 UNC
Housing material
Cast iron
HP Range
1/2 to 3/4 HP (< 1)
Input Bore (C Face)
0.625
Input Diameter (in)
0.5
Input Flange
56C
Input HP
0.823
Input HP @ 1750 RPM
0.823
Input Keyway (C Face)
3/16 x 3/32
Input RPM
1750
Input Style
3-Piece Coupled
Keyway
1/8 X 1.00
Max OHL (Output Shaft)
700
Max Thrust Load (Output Shaft)
1070
Model Code
BM813
Motor Frame Size
56C
Mounting Style
Base
No. of Gear Reductions
Single
Output
Left & Right
Output Diameter (in)
0.625
Output HP
0.729
Output Key
3/16 X 1.50
Output RPM
175
Output Shaft Assembly Code
D
Output Shaft Direction
Double
Output Shaft Orientation
LR
Output Style
D
Output Torque
263
Output Torque (lb-in)
263
Output Torque Range
250 to 500 in lbs
Output type
Solid Shaft
Overhung Load
700
Paint/Coating
Blue
Product Line
GR Series - Ironman Worm Gear Reducers
Product Type
Worm Speed Reducer
Ratio
10 to 1
Ratio Range
10-1
Reducer
Worm - Right Angle
Reducer Style
Worm - Right Angle
Reducer Type
Single
Series
GR Series - Ironman Worm Gear Reducers
Series Code
GR
Series Style
GR-BM-D
Service Factor
1
Shaft Seal Material
Viton
Size
56C
TAP Depth
0.5
Thrust Rating - output shaft
1070
Regal Beloit Grove Gear&Reg; GR8130063.00
UPC: 690310002667 | UNSPSC: 26111537 | GTIN:
Gear Reducers & Gearmotors > Gear Drives > Right Angle Gear Drives > Non-Helical Worm Right Angle Drives
Grove Gear IRONMAN Worm Gear Reducer, Right Angle Single Reduction, Series: GR Series, 10:1 Gear Ratio, 0.823 hp Input, 0.729 hp Output, C-Face Coupled Input, Shaft Output, 5/8 in Dia Input, 0.625 in Dia x 2.16 in L Output, 175 rpm Output Maximum Speed, 1750 rpm Input Maximum Speed, 263 in-lb Output, 1.33 in Centre Distance, 3/16 x 3/32 in Input, 3/16 x 1-1/2 in Output Keyway, PAG Synthetic Oil Lubrication, Base Mount, Cast Iron
Features:
- One piece cast iron housings with single output cover design, CNC machined for precise component fit and alignment
- Factory filled with premium Mobil Glygoyle 460 PAG lubricant
- Large oil capacity provides positive splash lubrication and superior cooling capability
- FKM double lip seals provide extended life through increased resistance to high temperature, abrasion and chemicals
- The unique quill seal guard protects the input seal from damage during motor installation
- Bronze worm gear chill cast from high quality bronze for maximum strength, lubricity and superior life
- Oversized high speed bearings, positively retained for frequent reversing and start/stop cycles
- Tapered roller bearings on output shaft for high overhung and thrust load capacities
- All units are 100% run and leak tested at the factory to insure that you receive the highest quality product
- Ultimate application flexibility with all angle mounting provisions, the widest selection of accessory bases and flanges and the largest selection of stock reducer styles
- Mounting dimensions are interchangeable with most industry standard reducers
- O-rings on all bearing covers, eliminating gaskets, sealants and leaks
- Oversized steel output shaft provides superior overhung load and torque characteristics
Specs:
| Input Maximum Speed | 1750 rpm |
|---|---|
| Output Maximum Speed | 175 rpm |
| Centre Distance | 1.33 in |
| Input Type | C-Face Coupled |
| Output Size | 0.625 in Dia x 2.16 in L |
| Input Size | 5/8 in Dia |
| Lubrication Type | PAG Synthetic Oil |
| Torque Rating | 263 in-lb Output |
| Horsepower | 0.823 hp Input, 0.729 hp Output |
| Keyway Size | 3/16 x 3/32 in Input, 3/16 x 1-1/2 in Output |
| Gear Ratio | 10:1 |
| Output Type | Shaft |
| Mounting Type | Base |
| Material | Cast Iron |
| Type | Right Angle Single Reduction |
| Series | GR Series |
Packaging:
Limited
SKU: 2919143
Grove gear
ordered it got a week early was exact to the specs performed flawlessly
Read moreSKU: 1318238
Right on
Took a bit to ship but after it shipped I got it fast. Right product.
Read moreSKU: 1328004
Enginiering
got what I need it the first time. no hassle, friendly customer service, communication is excellent, I am happy with the delivery time.
Read more| Brand | NTN Bearing |
| Model | MLE71903CVUJ74S |
SKU: 2919143
Grove gear
ordered it got a week early was exact to the specs performed flawlessly
Read moreSKU: 1318238
Right on
Took a bit to ship but after it shipped I got it fast. Right product.
Read moreSKU: 1328004
Enginiering
got what I need it the first time. no hassle, friendly customer service, communication is excellent, I am happy with the delivery time.
Read more