We never sell your data to third parties
Grove Gear IronMan GR-B824-15-L (catalog GR8240004.00) is a 15:1 single-reduction worm gear speed reducer with 2.38" center distance. It features a non-flanged solid left-hand output, 0.75" input diameter, and 1.125" output diameter. The cast iron housing provides durability for right-angle power transmission applications.
MODEL GR8240004.00
Contact supplier for technical support on: 800-626-2120
$1,054.26 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Assembly
B-L
Center Distance
2.4 In.
Center distance (in)
2.38
Center Distance Range
1" thru 3.25"
Gear Drive Reductions
Single
Gear Type
Worm
H-Tap Size
3/8-16 UNC
Height (in)
10.50
Housing material
Cast iron
HP Range
2HP (< 3)
Input Diameter (in)
0.75
Input HP
0.369
Input HP @ 1750 RPM
2.765
Input RPM
100
Input Style
Solid Input Shaft
Keyway
3/16 X 1.63
Length (in)
10.69
Max OHL (Output Shaft)
1770
Max Thrust Load (Output Shaft)
2091
Model Code
B824
Mounting Style
Base
No. of Gear Reductions
Single
Output
Left
Output Diameter (in)
1.125
Output HP
2.439
Output Key
1/4 X 1.75
Output RPM
116.7
Output Shaft
Solid Shaft
Output Shaft Assembly Code
L
Output Shaft Direction
Left
Output Shaft Orientation
L
Output Style
L
Output Torque
1318
Output Torque (lb-in)
2056
Output Torque Range
1000 to 2500 in lbs
Output type
Solid Shaft
Overhung Load
1770
Paint/Coating
Blue
Product Line
GR Series - Ironman Worm Gear Reducers
Product Type
Worm Speed Reducer
Ratio
15 to 1
Ratio Range
15-1
Reducer
Worm - Right Angle
Reducer Style
Worm - Right Angle
Reducer Type
Single
Series
GR Series - Ironman Worm Gear Reducers
Series Code
GR
Series Style
GR-B-L
Series Type
Cast Iron 800 Worm Gear Reducers
Service Factor
1
Shaft Seal Material
Viton
TAP Depth
0.69
Thrust Rating - output shaft
2091
Width (in)
9.06
Regal Beloit Grove Gear&Reg; GR8240004.00
UPC: 690310010747 | UNSPSC: 26111537 | GTIN:
Gear Reducers & Gearmotors > Gear Drives > Right Angle Gear Drives > Non-Helical Worm Right Angle Drives
Grove Gear IRONMAN Worm Gear Reducer, Right Angle Single Reduction, Series: GR Series, 15:1 Gear Ratio, 2.765 hp Input, 2.439 hp Output, Shaft Input, Shaft Output, 0.75 in Dia x 2.38 in L Input, 1.125 in Dia x 2.66 in L Output, 116 rpm Output Maximum Speed, 1750 rpm Input Maximum Speed, 1318 in-lb Output, 2.38 in Centre Distance, 0.1875 x 1.63 in Input, 1/4 x 1-3/4 in Output Keyway, PAG Synthetic Oil Lubrication, Base Mount, Cast Iron, 6.94 in H
Features:
- One piece cast iron housings with single output cover design, CNC machined for precise component fit and alignment
- Factory filled with premium Mobil Glygoyle 460 PAG lubricant
- Large oil capacity provides positive splash lubrication and superior cooling capability
- FKM double lip seals provide extended life through increased resistance to high temperature, abrasion and chemicals
- The unique quill seal guard protects the input seal from damage during motor installation
- Bronze worm gear chill cast from high quality bronze for maximum strength, lubricity and superior life
- Oversized high speed bearings, positively retained for frequent reversing and start/stop cycles
- Tapered roller bearings on output shaft for high overhung and thrust load capacities
- All units are 100% run and leak tested at the factory to insure that you receive the highest quality product
- Ultimate application flexibility with all angle mounting provisions, the widest selection of accessory bases and flanges and the largest selection of stock reducer styles
- Mounting dimensions are interchangeable with most industry standard reducers
- O-rings on all bearing covers, eliminating gaskets, sealants and leaks
- Oversized steel output shaft provides superior overhung load and torque characteristics
Specs:
| Input Maximum Speed | 1750 rpm |
|---|---|
| Output Maximum Speed | 116 rpm |
| Centre Distance | 2.38 in |
| Input Type | Shaft |
| Output Size | 1.125 in Dia x 2.66 in L |
| Input Size | 0.75 in Dia x 2.38 in L |
| Lubrication Type | PAG Synthetic Oil |
| Torque Rating | 1318 in-lb Output |
| Horsepower | 2.765 hp Input, 2.439 hp Output |
| Keyway Size | 0.1875 x 1.63 in Input, 1/4 x 1-3/4 in Output |
| Gear Ratio | 15:1 |
| Output Type | Shaft |
| Mounting Type | Base |
| Dimensions | 6.94 in H |
| Material | Cast Iron |
| Type | Right Angle Single Reduction |
| Series | GR Series |
Packaging:
| Length | 10.69 in |
|---|---|
| Width | 9.06 in |
| Height | 10.5 in |
Limited
SKU: 1328004
Gear box
excellent service, fast, easy, and customer service outstanding, if any changes they call and let you know,
Read moreSKU: 1318238
Right on
Took a bit to ship but after it shipped I got it fast. Right product.
Read moreSKU: 2919143
Grove gear
ordered it got a week early was exact to the specs performed flawlessly
Read more| Brand | Consolidated Bearings |
| Model | GS-81214 |
| Brand | ABB |
| Model | ACS350-03U-04A1-4 |
SKU: 1328004
Gear box
excellent service, fast, easy, and customer service outstanding, if any changes they call and let you know,
Read moreSKU: 1318238
Right on
Took a bit to ship but after it shipped I got it fast. Right product.
Read moreSKU: 2919143
Grove gear
ordered it got a week early was exact to the specs performed flawlessly
Read more