We never sell your data to third parties
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
Grove Gear IronMan GR-BMQ824-30-D-140 (catalog GR8240211.00) is a 30:1 single-reduction right-angle worm gear speed reducer with 2.38" center distance. It features a 140TC quill flange input, 0.875" input shaft diameter, and 1.125" double-extension solid output shaft. The cast iron housing is CNC-machined and factory-filled with synthetic oil.
MODEL GR8240211.00
Contact supplier for technical support on: 800-626-2120
$1,285.13 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Assembly
BMQ-D
Center Distance
2.4 In.
Center distance (in)
2.38
Center Distance Range
1" thru 3.25"
Gear Drive Reductions
Single
Gear Type
Worm
H-Tap Size
3/8-16 UNC
Housing material
Cast iron
HP Range
1 to 1-1/2 (< 2)
Input Bore (C Face)
0.875
Input Diameter (in)
0.875
Input Flange
143-5TC
Input HP
0.27
Input HP @ 1750 RPM
1.653
Input RPM
100
Input Style
Quill
Keyway
3/16 X 3/32
Max OHL (Output Shaft)
1770
Max Thrust Load (Output Shaft)
2091
Model Code
BMQ824
Motor Frame Size
140TC
Mounting Style
Base
No. of Gear Reductions
Single
Output
Left & Right
Output Diameter (in)
1.125
Output HP
1.317
Output Key
1/4 X 1.75
Output RPM
58.3
Output Shaft Assembly Code
D
Output Shaft Direction
Double
Output Shaft Orientation
LR
Output Style
D
Output Torque
1423
Output Torque (lb-in)
2197
Output Torque Range
1000 to 2500 in lbs
Output type
Solid Shaft
Overhung Load
1770
Paint/Coating
Blue
Product Line
GR Series - Ironman Worm Gear Reducers
Product Type
Worm Speed Reducer
Ratio
30 to 1
Ratio Range
30-1
Reducer
Worm - Right Angle
Reducer Style
Worm - Right Angle
Reducer Type
Single
Series
GR Series - Ironman Worm Gear Reducers
Series Code
GR
Series Style
GR-BMQ-D
Series Type
Cast Iron 800 Worm Gear Reducers
Service Factor
1
Shaft Seal Material
Viton
Size
140TC
TAP Depth
0.69
Thrust Rating - output shaft
2091
Regal Beloit Grove Gear&Reg; GR8240211.00
UPC: | UNSPSC: 26111537 | GTIN:
Gear Reducers & Gearmotors > Gear Drives > Right Angle Gear Drives > Non-Helical Worm Right Angle Drives
Grove Gear IRONMAN Worm Gear Reducer, Right Angle Single Reduction, Series: GR Series, 30:1 Gear Ratio, 1.653 hp Input, 1.317 hp Output, C-Face Quill Input, Shaft Output, 7/8 in Dia Input, 1.125 in Dia x 2.66 in L Output, 58 rpm Output Maximum Speed, 1750 rpm Input Maximum Speed, 1423 in-lb Output, 2.38 in Centre Distance, 3/16 x 3/32 in Input, 1/4 x 1-3/4 in Output Keyway, PAG Synthetic Oil Lubrication, Base Mount, Cast Iron
Features:
- One piece cast iron housings with single output cover design, CNC machined for precise component fit and alignment
- Factory filled with premium Mobil Glygoyle 460 PAG lubricant
- Large oil capacity provides positive splash lubrication and superior cooling capability
- FKM double lip seals provide extended life through increased resistance to high temperature, abrasion and chemicals
- The unique quill seal guard protects the input seal from damage during motor installation
- Bronze worm gear chill cast from high quality bronze for maximum strength, lubricity and superior life
- Oversized high speed bearings, positively retained for frequent reversing and start/stop cycles
- Tapered roller bearings on output shaft for high overhung and thrust load capacities
- All units are 100% run and leak tested at the factory to insure that you receive the highest quality product
- Ultimate application flexibility with all angle mounting provisions, the widest selection of accessory bases and flanges and the largest selection of stock reducer styles
- Mounting dimensions are interchangeable with most industry standard reducers
- O-rings on all bearing covers, eliminating gaskets, sealants and leaks
- Oversized steel output shaft provides superior overhung load and torque characteristics
Specs:
| Input Maximum Speed | 1750 rpm |
|---|---|
| Output Maximum Speed | 58 rpm |
| Centre Distance | 2.38 in |
| Input Type | C-Face Quill |
| Output Size | 1.125 in Dia x 2.66 in L |
| Input Size | 7/8 in Dia |
| Lubrication Type | PAG Synthetic Oil |
| Torque Rating | 1423 in-lb Output |
| Horsepower | 1.653 hp Input, 1.317 hp Output |
| Keyway Size | 3/16 x 3/32 in Input, 1/4 x 1-3/4 in Output |
| Gear Ratio | 30:1 |
| Output Type | Shaft |
| Mounting Type | Base |
| Material | Cast Iron |
| Type | Right Angle Single Reduction |
| Series | GR Series |
Packaging:
Limited
SKU: 1328004
Gear box
excellent service, fast, easy, and customer service outstanding, if any changes they call and let you know,
Read moreSKU: 1328004
Enginiering
got what I need it the first time. no hassle, friendly customer service, communication is excellent, I am happy with the delivery time.
Read more| Brand | Electra/Grove Gear |
| Model | GR8240213.00 |
| Brand | Electra/Grove Gear |
| Model | GR8130039.00 |
SKU: 1328004
Gear box
excellent service, fast, easy, and customer service outstanding, if any changes they call and let you know,
Read moreSKU: 1328004
Enginiering
got what I need it the first time. no hassle, friendly customer service, communication is excellent, I am happy with the delivery time.
Read more