We never sell your data to third parties
Grove Gear IronMan GR-H824-30-H1-19 (catalog GR8240507.19) is a 30:1 single-reduction worm gear speed reducer with 2.38" center distance. It features a non-flanged hollow output with universal hand, 0.75" input diameter, and 1.188" output diameter. The cast iron housing provides durability for right-angle power transmission applications.
MODEL GR8240507.19
Contact supplier for technical support on: 800-626-2120
$1,500.08 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Assembly
H-H1
Bore Code
19
Center Distance
2.4 In.
Center distance (in)
2.38
Center Distance Range
1" thru 3.25"
Gear Drive Reductions
Single
Gear Type
Worm
Housing material
Cast iron
HP Range
1 to 1-1/2 (< 2)
Input Diameter (in)
0.75
Input HP
1.314
Input RPM
1170
Input Style
Solid Input Shaft
Keyway
3/16 X 1.63
Model Code
H824
Mounting Style
Shaft Mount
No. of Gear Reductions
Single
Output
Hollow
Output Diameter (in)
1.188
Output Hollow Shaft Diameter (in)
1.188
Output HP
1.317
Output Key
1/4 X 2.5
Output RPM
58
Output Shaft Assembly Code
H1
Output Shaft Orientation
H1
Output Style
H1
Output Torque
1423
Output Torque (lb-in)
1642
Output Torque Range
1000 to 2500 in lbs
Output type
Hollow bore
Overhung Load Rating (Output Shaft(lb))
1770
Paint/Coating
Blue
Product Line
GR Series - Ironman Worm Gear Reducers
Product Type
Right Angle
Ratio
30 to 1
Ratio Range
30-1
Reducer
Worm - Right Angle
Reducer Style
Worm - Right Angle
Reducer Type
Single
Series
GR Series - Ironman Worm Gear Reducers
Series Style
GR-H-H1
Service Factor
1
Shaft Seal Material
Viton
Thrust Rating - output shaft
2091
Regal Beloit Grove Gear&Reg; GR8240507.19
UPC: 690310012680 | UNSPSC: 26111537 | GTIN:
Gear Reducers & Gearmotors > Gear Drives > Right Angle Gear Drives > Non-Helical Worm Right Angle Drives
Grove Gear IRONMAN Worm Gear Reducer, Right Angle Single Reduction, Series: GR Series, 30:1 Gear Ratio, 1.653 hp Input, 1.317 hp Output, Shaft Input, Hollow Bore Output, 0.75 in Dia x 2.38 in L Input, 1.188 in Dia Output, 58 rpm Output Maximum Speed, 1750 rpm Input Maximum Speed, 1423 in-lb Output, 2.38 in Centre Distance, 0.1875 x 1.63 in Input, 1/4 x 2-1/2 in Output Keyway, PAG Synthetic Oil Lubrication, Shaft Mount, Cast Iron, 6 in W
Features:
- One piece cast iron housings with single output cover design, CNC machined for precise component fit and alignment
- Factory filled with premium Mobil Glygoyle 460 PAG lubricant
- Large oil capacity provides positive splash lubrication and superior cooling capability
- FKM double lip seals provide extended life through increased resistance to high temperature, abrasion and chemicals
- The unique quill seal guard protects the input seal from damage during motor installation
- Bronze worm gear chill cast from high quality bronze for maximum strength, lubricity and superior life
- Oversized high speed bearings, positively retained for frequent reversing and start/stop cycles
- Tapered roller bearings on output shaft for high overhung and thrust load capacities
- All units are 100% run and leak tested at the factory to insure that you receive the highest quality product
- Ultimate application flexibility with all angle mounting provisions, the widest selection of accessory bases and flanges and the largest selection of stock reducer styles
- Mounting dimensions are interchangeable with most industry standard reducers
Specs:
| Input Maximum Speed | 1750 rpm |
|---|---|
| Output Maximum Speed | 58 rpm |
| Centre Distance | 2.38 in |
| Input Type | Shaft |
| Output Size | 1.188 in Dia |
| Input Size | 0.75 in Dia x 2.38 in L |
| Lubrication Type | PAG Synthetic Oil |
| Torque Rating | 1423 in-lb Output |
| Horsepower | 1.653 hp Input, 1.317 hp Output |
| Keyway Size | 0.1875 x 1.63 in Input, 1/4 x 2-1/2 in Output |
| Gear Ratio | 30:1 |
| Output Type | Hollow Bore |
| Mounting Type | Shaft |
| Dimensions | 6 in W |
| Material | Cast Iron |
| Type | Right Angle Single Reduction |
| Series | GR Series |
Packaging:
Limited
| Brand | Marathon Electric |
| Model | 365TTFS16568 |
| Brand | SKF Bearing |
| Model | ICOS-D1B05-RS1TN9/C3 |
| Brand | McGill Bearing |
| Model | SB 22205 W33 SS |