17S20LRWP
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
Dodge 17S20LRWP TIGEAR-2 worm gear speed reducer, 20:1 ratio, double solid output shaft, separate input, 1.7" center distance, cast iron housing, white paint finish. 1.03 HP input, 602 in-lb output torque. Belt-driven configuration for screw conveyors,
  • Ratio: 20:1
  • Center Distance: 1.7"
  • Input: 0.625" Input Shaft
  • Output Bore/Shaft Diameter: 0.875"
  • Output: Double Solid Output Shaft
  • Paint/Coating: White
  • Housing Material: Cast Iron
  • Housing Material: Cast Iron
  • Input Horse Power: 1.03
  • Output Horse Power: 0.84
MODEL 17S20LRWP
BRAND
SKU
143004
each
Contact supplier for technical support on: +1-864-284-5700
Typically Ships in: 1 day
Returnable:No
Base to output center height
1.9900 in, 50.546 mm
Case size
17
Center distance (in)
1.7 in, Center distance (in):1.7500 in, 44.45 mm
Center to end of shaft distance
4.3100 in, 109.474 mm
Finish
White epoxy
Horsepower rating input
1.0300 hp, 0.768 kW
Horsepower rating output
0.8400 hp, 0.626 kW
Housing material
Cast iron
Input
0.625 in Input Shaft
Input HP
1.03
Input style
Separate, Input style:Solid input shaft
Lubrication type
PAG, standard temperature
Mounting bolt pattern length
4.1900 in, 106.426 mm
Mounting bolt pattern width
2.7500 in, 69.85 mm
Nominal ratio
20
Output
Double solid output shaft
Output bore/shaft diameter
0.875 in
Output horse power
0.84
Output style
Left, right
Overhung load
1190 lbf, 5293.384 N
Paint type
White epoxy
Paint/coating
White
Rated torque output
602 in/lb, 602.0 in/lb
Ratio
20 to 1
Seal type
Single-lip contact
Shaft dia input
0.6250 in
Shaft diameter output
0.8750 in, 22.225 mm
Shaft length input
1.1500 in, 29.21 mm
Shaft length output
1.7400 in, 44.196 mm
Suitable for washdown
No
Thermal horsepower rating
1.5800 hp, 1.178 kW
  • Gear Type: Right-angle worm gear reducer with single-worm design
  • Reduction Ratio: 20:1 gear reduction for precise speed control
  • Output Configuration: Double solid output shaft (left and right extensions), 0.8750" diameter
  • Input Style: Separate input shaft for belt-driven applications
  • Center Distance: 1.7" compact worm gear case size
  • Housing: Cast iron construction with white epoxy paint finish
  • Performance: 1.03 HP input capacity, 602 in-lb output torque rating