15QZ10R56
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
Dodge 15QZ10R56 TIGEAR-2 worm gear speed reducer, 10:1 ratio, quill input, right side solid output shaft, 56C flange, 1.5" center distance. Cast iron housing, 1.13 HP input rating, 361 in-lb output torque. Green paint finish.
  • Ratio: 10:1
  • Center Distance: 1.5"
  • Input: 56C Flange
  • Output Bore/Shaft Diameter: 0.75"
  • Output: Right Side Solid Output Shaft
  • Paint/Coating: Green
  • Housing Material: Cast Iron
  • Housing Material: Cast Iron
  • Input Horse Power: 1.13
  • Output Horse Power: 1
MODEL 15QZ10R56
BRAND
SKU
144825
each
Contact supplier for technical support on: +1-864-284-5700
Typically Ships in: 1 day
Returnable:No
Base to output center height
1.8700 in, 47.498 mm
Case size
15
Center distance (in)
1.5 in, Center distance (in):1.5000 in, 38.1 mm
Center to end of shaft distance
4.3100 in, 109.474 mm
Finish
Silver-gray epoxy
Gearbox component type
Gearbox
Horsepower rating input
1.1300 hp, 0.843 kW
Horsepower rating output
1.0000 hp, 0.746 kW
Housing material
Cast iron
Input
56C flange
Input flange
56C
Input HP
1.13
Input style
Quill
Lubrication type
PAG, standard temperature
Material
Class 30 grey iron
Max RPM
175 rpm
Motor compatibility
NEMA motor, 56C frame
Mounting bolt pattern length
3.5000 in, 88.9 mm
Mounting bolt pattern width
2.2500 in, 57.15 mm
Nominal ratio
10
Output
Right side solid output shaft
Output bore/shaft diameter
0.75 in
Output horse power
1
Output shaft
Right (solid B)
Output shaft center to input motor mounting face distance
4.4000 in, 111.76 mm
Output style
Right
Overhung load
710 lbf, 3158.237 N
Paint type
Stainless epoxy
Paint/coating
Green
Rated torque output
361 in/lb, 361.0 in/lb
Ratio
10 to 1
Seal type
Two-piece harsh duty
Shaft diameter output
0.7500 in, 19.05 mm
Shaft length output
2.2300 in, 56.642 mm
Suitable for washdown
Yes
Thermal horsepower rating
2.2200 hp, 1.655 kW
  • Gear Type: Worm gear, single-worm design
  • Reduction Ratio: 10:1
  • Input Configuration: Quill input (most compact)
  • Output Shaft: Right side solid output shaft, 0.7500" diameter
  • Motor Mount: 56C NEMA C-face flange
  • Center Distance: 1.5" (size 15 case)
  • Housing: Cast iron class 30, totally enclosed ventless
  • Performance: 1.13 HP input rating, 361 in-lb output torque