15QZ50L56
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
Dodge 15QZ50L56 TIGEAR-2 E-Z Kleen worm gear speed reducer, 50:1 ratio, 1.5" center distance, quill input, left solid output shaft 0.75" diameter, 56C frame, 402 in-lb torque, 0.34 HP rated, cast iron housing, washdown paint finish.
  • Ratio: 50:1
  • Center Distance: 1.5"
  • Input: 56C Flange
  • Output Bore/Shaft Diameter: 0.75"
  • Output: Left Side Solid Output Shaft
  • Paint/Coating: Green
  • Housing Material: Cast Iron
  • Housing Material: Cast Iron
  • Input Horse Power: 0.34
  • Output Horse Power: 0.22
MODEL 15QZ50L56
BRAND
SKU
144836
each
Contact supplier for technical support on: +1-864-284-5700
Typically Ships in: 1 day
Returnable:No
Base to output center height
1.8700 in, 47.498 mm
Case size
15
Center distance (in)
1.5 in, Center distance (in):1.5000 in, 38.1 mm
Center to end of shaft distance
4.3100 in, 109.474 mm
Finish
Silver-gray epoxy
Gearbox component type
Gearbox
Horsepower rating input
0.3400 hp, 0.254 kW
Horsepower rating output
0.2200 hp, 0.164 kW
Housing material
Cast iron
Input
56C flange
Input flange
56C
Input HP
0.34
Input style
Quill
Lubrication type
PAG, standard temperature
Motor compatibility
NEMA motor, 56C frame
Mounting bolt pattern length
3.5000 in, 88.9 mm
Mounting bolt pattern width
2.2500 in, 57.15 mm
Nominal ratio
50
Output
Left side solid output shaft
Output bore/shaft diameter
0.75 in
Output horse power
0.22
Output shaft
Left (solid A)
Output shaft center to input motor mounting face distance
4.4000 in, 111.76 mm
Output style
Left
Overhung load
710 lbf, 3158.237 N
Paint type
Stainless epoxy
Paint/coating
Green
Rated torque output
402 in/lb, 402.0 in/lb
Ratio
50 to 1
Seal type
Two-piece harsh duty
Shaft diameter output
0.7500 in, 19.05 mm
Shaft length output
2.2300 in, 56.642 mm
Suitable for washdown
Yes
Thermal horsepower rating
0.7000 hp, 0.522 kW
  • Gear Type: Worm gear, right-angle configuration
  • Ratio: 50:1 reduction ratio
  • Center Distance: 1.5" compact case size 15
  • Input: Quill input design for direct motor coupling
  • Output: Left side solid shaft, 0.7500" diameter
  • Frame: 56C flange mounting
  • Performance: 402 in-lb output torque, 0.34 HP input rating