15AZ05L56
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
Dodge 15AZ05L56 TIGEAR-2 E-Z Kleen worm gear reducer, 5:1 ratio, 3-piece coupled input, left side solid output shaft (0.75" diameter), 56C frame, 1.5" center distance. Cast iron housing, 293 in-lb torque capacity, food-grade white epoxy finish.
  • Ratio: 5:1
  • Center Distance: 1.5"
  • Input: 56C Flange
  • Output Bore/Shaft Diameter: 0.75"
  • Output: Left Side Solid Output Shaft
  • Paint/Coating: Green
  • Housing Material: Cast Iron
  • Housing Material: Cast Iron
  • Input Horse Power: 1.75
  • Output Horse Power: 1.63
MODEL 15AZ05L56
BRAND
SKU
144860
each
Contact supplier for technical support on: +1-864-284-5700
Typically Ships in: 1 day
Returnable:No
Base to output center height
1.8700 in, 47.498 mm
Case size
15
Center distance (in)
1.5 in, Center distance (in):1.5000 in, 38.1 mm
Center to end of shaft distance
4.3100 in, 109.474 mm
Finish
Silver-gray epoxy
Gearbox component type
Gearbox
Horsepower rating input
1.7500 hp, 1.305 kW
Horsepower rating output
1.6300 hp, 1.215 kW
Housing material
Cast iron
Input
56C flange
Input flange
56C
Input HP
1.75
Input style
3-Piece coupled
Lubrication type
PAG, standard temperature
Motor compatibility
NEMA motor, 56C frame
Mounting bolt pattern length
3.5000 in, 88.9 mm
Mounting bolt pattern width
2.2500 in, 57.15 mm
Nominal ratio
5
Output
Left side solid output shaft
Output bore/shaft diameter
0.75 in
Output horse power
1.63
Output shaft
Left (solid A)
Output shaft center to input motor mounting face distance
7.2300 in, 183.642 mm
Output style
Left
Overhung load
710 lbf, 3158.237 N
Paint type
Stainless epoxy
Paint/coating
Green
Rated torque output
293 in/lb, 293.0 in/lb
Ratio
5 to 1
Seal type
Two-piece harsh duty
Shaft diameter output
0.7500 in, 19.05 mm
Shaft length output
2.2300 in, 56.642 mm
Suitable for washdown
Yes
Thermal horsepower rating
3.3400 hp, 2.491 kW
  • Reducer Family: TIGEAR-2 E-Z Kleen worm gear speed reducer
  • Gear Ratio: 5:1 reduction for precise speed control
  • Input Type: 3-piece coupled input allows easy motor separation
  • Output Configuration: Left side solid output shaft, 0.75" diameter
  • Frame Size: 56C NEMA motor flange compatibility
  • Center Distance: 1.5" compact worm gear design
  • Power Rating: 1.75 HP input, 293 in-lb output torque