35QZ10LR14
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
Dodge 35QZ10LR14 TIGEAR-2 E-Z Kleen worm gear speed reducer, 10:1 ratio, quill input, double solid output shaft 1.5" diameter, 140TC frame, 3.5" center distance, 10 HP rated, 3310 in-lb output torque, cast iron housing, green paint
  • Ratio: 10:1
  • Center Distance: 3.5"
  • Input: 140TC Flange
  • Output Bore/Shaft Diameter: 1.5"
  • Output: Double Solid Output Shaft
  • Paint/Coating: Green
  • Housing Material: Cast Iron
  • Housing Material: Cast Iron
  • Input Horse Power: 10
  • Output Horse Power: 9.19
MODEL 35QZ10LR14
BRAND
SKU
152303
each
Contact supplier for technical support on: +1-864-284-5700
Typically Ships in: 1 day
Returnable:No
Base to output center height
3.9900 in, 101.346 mm
Case size
35
Center distance (in)
3.5 in, Center distance (in):3.5000 in, 88.9 mm
Center to end of shaft distance
7.0600 in, 179.324 mm
Finish
Silver-gray epoxy
Gearbox component type
Gearbox
Horsepower rating input
10.0000 hp, 7.457 kW
Horsepower rating output
9.1900 hp, 6.853 kW
Housing material
Cast iron
Input
140TC flange
Input flange
140TC
Input HP
10
Input style
Quill
Lubrication type
PAG, standard temperature
Motor compatibility
NEMA motor, 140TC frame
Mounting bolt pattern length
7.5000 in, 190.5 mm
Mounting bolt pattern width
4.0000 in, 101.6 mm
Nominal ratio
10
Output
Double solid output shaft
Output bore/shaft diameter
1.5 in
Output horse power
9.19
Output shaft
Double (solid)
Output shaft center to input motor mounting face distance
7.0900 in, 180.086 mm
Output style
Left, right
Overhung load
2700 lbf, 12010.198 N
Paint type
Stainless epoxy
Paint/coating
Green
Rated torque output
3310 in/lb, 3310.0 in/lb
Ratio
10 to 1
Seal type
Two-piece harsh duty
Shaft diameter output
1.5000 in, 38.1 mm
Shaft length output
3.5100 in, 89.154 mm
Suitable for washdown
Yes
Thermal horsepower rating
10.6300 hp, 7.927 kW
  • Gear Type: Worm gear, right-angle drive
  • Ratio: 10:1 speed reduction
  • Input: Quill type with 140TC C-face motor flange
  • Output: Double solid shaft, 1.5" diameter
  • Center Distance: 3.5" (size 35 case)
  • Torque Rating: 3,310 in-lb output