800XXH400
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
Timken Belts (Carlisle) 800XXH400 Synchro-Cog Timing Belt. XXH pitch (1.25") Synchro-Cog timing belt. Pitch length: 80.0". Width: 4". Number of teeth: 64. Formerly sold as Carlisle. Manufactured to ISO 9001:2015 standards.
MODEL 800XXH400
BRAND
SKU
UOM
each
Contact supplier for technical support on: 866 773 2926
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Features/Advantages
  • Low maintenance
  • Long life
  • Clean
  • Quiet
Applications
  • Machine tools, sewing machines, and more
Sizes
  • XL, L, H, XH and XXH pitch from 5" to 180"