60-S3M-294
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
Bando 60-S3M-294 Synchro-Link synchronous timing belt with 294mm pitch circumference, 3mm pitch, 6mm face width, and 98 teeth. Fiberglass tensile cord construction for precise speed ratio and zero slip. Suitable for CNC equipment, robotics, and precision industrial drives.
MODEL 60-S3M-294
BRAND
GET A QUOTE
Brand Minimum Order Quantity: 7
Number of Teeth
98
Overall Length
294 mm
Pitch
3 mm
Width
6 mm