200-S8M-896
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
Bando 200-S8M-896 Synchro-Link synchronous timing belt with 896mm pitch circumference, 8mm pitch, 20mm face width, and 112 teeth. Fiberglass tensile cord construction for precise speed ratio and zero slip. Suitable for CNC equipment, robotics, and precision industrial drives.
MODEL 200-S8M-896
BRAND
each
Contact supplier for technical support on: 630 773 6600
Prices are subject to change
Select Quantity
GET A QUOTE
Brand Minimum Order Quantity: 3
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Material
Neoprene
Number of Teeth
112
Overall Length
896 mm
Pitch
8 mm
Reinforced Material
Fiberglass
Series
S8M
Temperature Range
-30 to 90 deg C Ambient
Type
Super Torque Synchronous
Width
20 mm