400-S14M-1008 HP
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
Bando 400-S14M-1008 HP Synchro-Link synchronous timing belt with 1008mm pitch circumference, 14mm pitch, 40mm face width, and 72 teeth. High Performance (HP) HNBR construction with fiberglass tensile cord for precise speed ratio and zero slip. Suitable for CNC equipment, robotics, and precision industrial drives.
MODEL 400-S14M-1008 HP
Height
10.2
Number of Teeth
72
Overall Length
1008 mm
Pitch
14 mm
Series
S14M
Type
High Performance Super Torque Synchronous
Width
40 mm