1200-S14M-3150 HP
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
Bando 1200-S14M-3150 HP Synchro-Link synchronous timing belt with 3150mm pitch circumference, 14mm pitch, 120mm face width, and 225 teeth. HP (High Performance) construction with HNBR rubber for enhanced durability. Suitable for precision industrial drives requiring zero-slip power transmission.
MODEL 1200-S14M-3150 HP
Returnable: See conditions
Height
10.2
Material
Neoprene
Number of Teeth
225
Overall Length
3150 mm
Pitch
14 mm
Reinforced Material
Fiberglass
Series
S14M
Temperature Range
-30 to 90 deg C Ambient
Type
High Performance Super Torque Synchronous
Width
120 mm