800-S14M-3500 HP
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
Bando 800-S14M-3500 HP Synchro-Link synchronous timing belt with 3500mm pitch circumference, 14mm pitch, 80mm face width, and 250 teeth. High Performance (HP) HNBR construction with fiberglass tensile cord for precise speed ratio and zero slip. Suitable for CNC equipment, robotics, and precision industrial drives.
MODEL 800-S14M-3500 HP
BRAND
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Height
10.2
Material
Neoprene
Number of Teeth
250
Overall Length
3500 mm
Pitch
14 mm
Reinforced Material
Fiberglass
Series
S14M
Temperature Range
-30 to 90 deg C Ambient
Type
High Performance Super Torque Synchronous
Width
80 mm