600-S14M-4508 HP
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
Bando 600-S14M-4508 HP Synchro-Link synchronous timing belt with 4508mm pitch circumference, 14mm pitch, 60mm face width, and 322 teeth. High Performance (HNBR) construction with fiberglass tensile cord for precise speed ratio and zero slip. Suitable for CNC equipment, robotics, and precision industrial drives.
MODEL 600-S14M-4508 HP
BRAND
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Height
10.2
Material
Neoprene
Number of Teeth
322
Overall Length
4508 mm
Pitch
14 mm
Reinforced Material
Fiberglass
Series
S14M
Temperature Range
-30 to 90 deg C Ambient
Type
High Performance Super Torque Synchronous
Width
60 mm