1000-S14M-1120 C-X
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
Bando 1000-S14M-1120 C-X Synchro-Link synchronous timing belt with 1120mm pitch circumference, 14mm pitch, 100mm face width, and 80 teeth. Carbon fiber cord construction provides high strength and low stretch for precision drives. Suitable for CNC equipment, robotics, and industrial applications requiring zero-slip power transmission.
MODEL 1000-S14M-1120 C-X
BRAND
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Height
10.2
Material
Neoprene
Number of Teeth
80
Overall Length
1120 mm
Pitch
14 mm
Reinforced Material
Carbon
Series
S14M
Temperature Range
-30 to 90 deg C Ambient
Type
Ceptor-X Super Torque Synchronous
Width
100 mm