400-S14M-1400 C-X
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
Bando 400-S14M-1400 C-X Synchro-Link synchronous timing belt with 1400mm pitch circumference, 14mm pitch, 40mm face width, and 100 teeth. Carbon fiber cord construction provides high strength and low stretch for precision drives. Suitable for CNC equipment, robotics, and industrial applications requiring zero-slip power transmission.
MODEL 400-S14M-1400 C-X
Height
10.2
Number of Teeth
100
Overall Length
1400 mm
Pitch
14 mm
Reinforced Material
Carbon
Series
S14M
Type
Ceptor-X Super Torque Synchronous
Width
40 mm