800-S14M-1610 C-X
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
Bando 800-S14M-1610 C-X Synchro-Link synchronous timing belt with 1610mm pitch circumference, 14mm pitch, 80mm face width, and 115 teeth. Carbon fiber cord construction provides high strength and low stretch for precision drives. Suitable for CNC equipment, robotics, and industrial applications requiring zero-slip power transmission.
MODEL 800-S14M-1610 C-X
BRAND
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Height
10.2
Material
Neoprene
Number of Teeth
115
Overall Length
1610 mm
Pitch
14 mm
Reinforced Material
Carbon
Series
S14M
Temperature Range
-30 to 90 deg C Ambient
Type
Ceptor-X Super Torque Synchronous
Width
80 mm