100-DS2M-344
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
Bando 100-DS2M-344 Synchro-Link synchronous timing belt with 344mm pitch circumference, 2mm pitch, 10mm face width, and 172 teeth. Fiberglass tensile cord construction for precise speed ratio and zero slip. Suitable for precision industrial drives.
MODEL 100-DS2M-344
BRAND
GET A QUOTE
Brand Minimum Order Quantity: 4
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Height
1.9
Material
Neoprene
Number of Teeth
172
Overall Length
344 mm
Pitch
2 mm
Reinforced Material
Fiberglass
Series
DS2M
Temperature Range
-30 to 90 deg C Ambient
Type
Double Sided Super Torque Synchronous
Width
10 mm