40-DS2M-376
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
Bando 40-DS2M-376 Synchro-Link synchronous timing belt with 376mm pitch circumference, 2mm pitch, 4mm face width, and 188 teeth. Fiberglass tensile cord construction for precise speed ratio and zero slip. Suitable for precision industrial drives.
MODEL 40-DS2M-376
BRAND
GET A QUOTE
Brand Minimum Order Quantity: 8
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Height
1.9
Material
Neoprene
Number of Teeth
188
Overall Length
376 mm
Pitch
2 mm
Reinforced Material
Fiberglass
Series
DS2M
Temperature Range
-30 to 90 deg C Ambient
Type
Double Sided Super Torque Synchronous
Width
4 mm