100-DS2M-426
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
Bando 100-DS2M-426 Synchro-Link synchronous timing belt with 426mm pitch circumference, 2mm pitch, 10mm face width, and 213 teeth. Fiberglass tensile cord construction for precise speed ratio and zero slip. Suitable for precision industrial drives.
MODEL 100-DS2M-426
BRAND
GET A QUOTE
Brand Minimum Order Quantity: 3
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Height
1.9
Material
Neoprene
Number of Teeth
213
Overall Length
426 mm
Pitch
2 mm
Reinforced Material
Fiberglass
Series
DS2M
Temperature Range
-30 to 90 deg C Ambient
Type
Double Sided Super Torque Synchronous
Width
10 mm