40-DS2M-474
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
Bando 40-DS2M-474 Synchro-Link synchronous timing belt with 474mm pitch circumference, 2mm pitch, 4mm face width, and 237 teeth. Fiberglass tensile cord construction for precise speed ratio and zero slip. Suitable for precision industrial drives.
MODEL 40-DS2M-474
BRAND
GET A QUOTE
Brand Minimum Order Quantity: 6
Number of Teeth
237
Overall Length
474 mm
Pitch
2 mm
Width
4 mm