40-DS2M-494
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
Bando 40-DS2M-494 Synchro-Link synchronous timing belt with 494mm pitch circumference, 2mm pitch, 4mm face width, and 247 teeth. Fiberglass tensile cord construction for precise speed ratio and zero slip. Suitable for precision industrial drives.
MODEL 40-DS2M-494
BRAND
GET A QUOTE
Brand Minimum Order Quantity: 6
Number of Teeth
247
Overall Length
494 mm
Pitch
2 mm
Width
4 mm